Pravdou je, že Mozartův smysl pro humor se promítal i do jeho hudby. Mozart do svých děl často vkládal humorné prvky, jako jsou parodie a satira. Například mnoho jeho oper obsahuje komické postavy a situace a do svých skladeb často vměstnal hudební vtipy.

Podobně tomu bylo i v jeho dopisech, které se dochovaly. Psal vtipně a hravě, používal vtípky a slovní hříčky. Rád si také tropil žerty ze svých přátel a rodiny. Mozart byl navíc známý svou láskou ke slovním hříčkám a slovním karambolům, které často používal i ve své korespondenci.

O jeho až fekálním humoru pojednává toto video:

Zdroj: Youtube

Odvrácená strana Mozartova humoru

Pravdou ale je, že některé Mozartovy vtipy byly také oplzlé a riskantní, což nebylo v dané době neobvyklé. Celkově byl Mozartův smysl pro humor považován za živý a zábavný a dodával jeho dílu jako celku další rozměr. Ovšem ne všechny dámy tento názor sdílely. Ač byl jeho humor jeho současníky dobře hodnocen, dámy by měly připomínky.

Coloradská klavíristka Katie Mahanová se v Salcburku vydává po Mozartových stopách a říká, že Rakousko je po staletí známé svým zvláštním druhem humoru a vtipů, kterému se říká "Schmäh", nočníkový, fekální anebo toaletní humor.

Láska k záchodovému humoru

Mozart, stejně jako několik slavných klasických skladatelů, miloval záchodový humor. Pro ten je znám název skatologie: Týká se exkrementů, plynatosti a dalších nemístných tělesných funkcí. Ostatně, stejný druh humoru známe například z kultovního South Parku.

Mnoho Mozartových osobních dopisů a skladeb psaných pro přátele obsahovalo skatologii. Za všechny uveďme například jeho dopis sestřenici Marianně z doby, kdy byl Mozart mladý a používal fráze jako "Ach, moje prdel hoří jako oheň! Co to proboha znamená? Možná chce hnůj ven?"...„Jaký dlouhý a melancholický zvuk!“, nebo „Teď ti přeji dobrou noc, vykakej se do postele ze všech sil, spi s klidem na duši a snaž se líbat vlastní zadek" a "Oui, z lásky k mé kůži, vykakám se ti na nos, takže ti to teče po bradě".

Mozart také napsal Leck Mich Im Arsch, šestihlasý kánon, což v překladu znamená "Lízej mě do zadku". Ženy omdlévaly… Těžko říct, zda okouzlením, nebo zhnusením.

Více informací ve videu zde:

Zdroj: Youtube

Mozart a ženy

Mnozí Mozartovi přátelé a rodina považovali jeho vtip a hravou povahu za okouzlující a zábavné. Jeho dopisy, které byly často plné vtipů a slovních hříček, byly hojně čteny a oceňovány jeho blízkými. Ale co dámy?

Jak známe například z filmu Amadeus, Mozart často svým ostrovtipem dámy urážel, anebo je donutil se červenat. Jak by také ne. Dnes bychom tento humor nazvali jako fekální anebo toaletní.

Mozartův smysl pro humor byl nevybíravý - pubertální a podle dnešních měřítek nevhodný. Některé jeho partitury jsou prošpikovány dobromyslnými urážkami a vtipy, zejména jeho hornové koncerty, které napsal pro rodinného přítele Josepha Leitgeba.

V Mozartových poznámkách k jeho Hornovému koncertu č. 3 se píše: "Wolfgang Amadeus Mozart se slituje nad Leitgebem, oslem, volem a prosťáčkem, ve Vídni 27. března 1783". A to bylo krotké ve srovnání s jinými věcmi, které Mozart napsal o lidech.

Na závěr řekněme, že my dnes nazýváme humor tohoto velikána jako dětinský.

Zdroje: www.thevintagenews.com, www.cpr.org