Co se stane s vaším mozkem, když strávíte rok na Antarktidě. Odpověď vás vyděsí

Natálie Borůvková | 16. 12. 2022

Nazvat to můžete jakkoliv, teplo vám při tom ale nebude. Vědcům se podařilo zjistit, co se stane s vaším mozkem, když strávíte rok na Antarktidě. Odpověď vás pravděpodobně vyděsí.

I milovníci zimy a všeho zmrzlého by možná zbystřili, pokud by tuto odpověď znali.

Co se stane s vaším mozkem, když strávíte rok na Antarktidě

Aby se vědci dobrali k nějakému zjištění, co se s lidským mozkem stane po 12 měsících na Antarktidě, rozhodli se prozkoumat mozky malé skupiny lidí. Vybrali 9 dobrovolníků. Ty umístili na stanici Neumayer-Station III, která se nachází v Německu. Tam vybraní dobrovolníci strávili celých 14 měsíců, aby získané výsledky byly relevantní.

Průzkum vedl dr. Alexander Stahn se svými kolegy. Stanice Neumayer-Station III je specifická v tom, že se specializuje na výzkum změn klimatu a všeho, co se klimatu týká. 

Stahn a jeho kolegové použili při výzkumu nejrůznější metody. Cílem bylo získat co možná nejpřesnější výsledky. Chtěli se dobrat závěru, jak to s lidskými mozky skutečně bude. 

Použili kognitivní testy, nejrůznější zobrazovací metody a mnoho dalších možností, které jsou schopné srovnat mozek z běžného klimatu s mozkem vyskytujícím se v klimatu, jaký má Antarktida. Výsledky byly překvapivé.

Odpověď vás vyděsí

Kdekoho by napadlo, že setrváním v chladném klimatu se z dlouhodobého hlediska stanete odolnějšími vůči chladu a povětrnostním podmínkám. Nebo možná, že se z milovníků léta konečně stanou zapřísáhlí vyznavači zimy. To, k čemu ale Stahl a jeho kolegové dospěli, vás zřejmě vyděsí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci totiž zjistili něco, co ani je samotné nikdy předtím nenapadlo. Pokud člověk setrvá na Antarktidě a to po dobu alespoň jednoho roku, zmenší se mu mozek. A to v průměru až o více než 7 % za rok. 

Příčinou těchto změn však není chlad jako takový. Je to především sociální izolace a nemožnost trávit čas s jinými lidmi, povídat si a sdílet. Právě to totiž člověka rozvíjí a obohacuje. Tím trénuje svůj mozek a stává se vzdělanějším.

Jakmile člověk o tuto výsadu přijde, začně takříkajíc zakrňovat. To se následně projeví hlavně na jeho mozkové kapacitě. 

"Komunikace s okolním světem je na Antarktidě velmi omezená. Existuje sice internetové připojení, ale to funguje pouze přes satelit a šířka pásma je velmi malá," uvedl vedoucí studie Alexander Stahn z Fyziologického ústavu berlínské lékařské univerzity a docent na Pensylvánské univerzitě.

Jak by vypadala Antarktida bez ledu? Fantastická animace odhaluje nejzáhadnější kontinent
Magazín

Jak by vypadala Antarktida bez ledu? Fantastická animace odhaluje nejzáhadnější kontinent

"Není zde téměř žádné soukromí, žádný únik od každodenní reality života v Antarktidě. Dokonce i nouzové evakuace jsou omezeny na určitá období roku a během přibližně osmi měsíců, které tvoří antarktickou zimu, jsou téměř nemožné."

Zdroje:

massivesci.com

weather.com

www.livescience.com

Tagy Antarktida Německo podnebí zima