Mrak, tvořený dvěma obručemi, se objevil nad leteckým areálem Gokmen Aerospace Training Center a téměř ihned po zveřejnění jeho fotografií se stal celosvětovou senzací. Řada uživatelů sociálních sítí ho považuje za potvrzení, že turečtí piloti komunikují s mimozemšťany. Herečka Gillian Anderson, která se proslavila filmem Akta X z roku 1998, zase napsala: „Jedná o důkaz, že Bůh je žena.”

Meteorologové ale přišli s poněkud nudnějším vysvětlením. Útvar nad čtvrtým nejlidnatějším městem Turecka je učebnicový příklad lentikulárního mraku, jenž se tvoří za kopci nebo horami v prostředí charakterizovaných dokonale vrstvenou atmosférou.

Mrak v Turecku

„Představte si salátový dresink, jenž se rozdělí na základě ingrediencí,” říká meteorolog Matthew Cappucci. „Atmosféra dělá totéž, jen to nevidíme.” Podle odborníka zůstávají za normálních okolností roviny oddělené. Pokud se ale objeví překážka, jako například hora, propojí se.

Zdroj: Youtube

„To platí zejména tehdy, když vítr tlačí vzduchové masy směrem ke stoupajícímu terénu,” vysvětluje odborník. Vzhledem k tomu, že níže položený plyn je více nasycen vodou, je kapsa vlhčí než okolní prostředí. Při stoupání se tak může ochladit až na svůj rosný bod. Jakmile k tomu dojde, vzniká mrak. 

Obyvatelé Bursy ležící na úpatí hory Uludag, která byla pravděpodobně oním potřebným narušitelem, tak měli štěstí, že se všechny tyto okolnosti nad jejich městem zkombinovaly. Navíc, lentikulární mrak nebyl jedinečný jen svým „fantazii probouzejícím” tvarem, ale také barvou. Díky tomu, že se vytvořil těsně před východem a byl asi půl kilometru vysoko, mohl zachytit sluneční světlo dříve, než vyskočilo na obzor.

Mrak nebo mimozemšťané

Podle meteorologů jsou to právě mraky čočkovitého typu, které lidé považují za UFO. Vznikají hlavně v zimě a nejčastěji je lze spatřit na západě USA nad stratovulkánem Mount Rainierem.

Zdroj: Youtube

I přesto, že vypadají krásně, piloti se jim snaží vyhnout. Jsou totiž tak nabité vlhkostí, že vzdušná masa přebírá roli mechanické překážky. Let v jejich okolí může navíc způsobit silnou turbulenci.

Zdroj:

www.denik.cz, www.dailymail.co.uk, www.meteorologiaenred.com