Caligulovy lodě, známé jako "císařovy lodě", byly proslulé plovoucí stavby používané k extravagantním projevům moci a zábavy. Jejich historie je však zahalena tajemstvím, protože po Caligulově zavraždění byly záměrně potopené.

Nález vyvolal mezi odborníky, kteří se nyní zabývají jeho původem a významem, intriky a spekulace. Podívejte se na toto zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Nález byl hned oznámen

Městská rada v Nemi, která je zodpovědná za údržbu jezera, okamžitě oznámila nález kamenné hlavy a zahájila průzkum zatopeného místa. K nálezu došlo při běžných pracích na čištění dna jezera ve městě Castelli Romani. Úřady vyzvaly veřejnost, aby respektovala citlivou povahu místa, protože průzkum pokračuje a odhaluje případné další artefakty ukryté pod vodní hladinou.

Skrytá tajemství jezera Nemi

Archeologové v letech 1927 až 1929 provedli rozsáhlé práce na vysušení jezera Nemi a odhalili tak dvě pozoruhodné lodě. Tento archeologický průlom představoval ve své době největší nález svého druhu a významně přispěl k pochopení techniky římské armády. Velkolepá obřadní plavidla, postavená v prvním století našeho letopočtu za Caligulovy vlády, byla nakonec zachráněna v letech 1928-1932 na základě Mussoliniho nařízení jezero vypustit.

Větší z obou lodí, o níž se předpokládá, že byla honosným plovoucím palácem, se pyšnila mramorovými podlahami, složitými mozaikami, fontánami, topením, vodovodem a dokonce i lázněmi. Účel těchto honosných plavidel zůstává předmětem spekulací a fascinace historiků a archeologů.

Jaký je původ kamenné hlavy?

Poté, co bylo v noci 31. května 1944 během druhé světové války zničené účelové muzeum, v němž se lodě nacházely, se replika první lodi ve skutečném měřítku nyní nachází v Muzeu římských lodí (Museo delle Navi Romane) v Nemi. Další artefakty a zachráněné části z původních lodí jsou vystavené v části Palazzo Massimo v Římě. K vidění jsou i pozoruhodné kousky, jako například precizně zpracovaná hlava Medúzy.

Starosta města Nemi vyjádřil naději na nové poznatky o historii Caliguly a jeho odkazu a zdůraznil potenciální význam tohoto nedávného objevu. Odhalením tajemství ukrytých v hlubinách jezera Nemi může hlava a budoucí nálezy poskytnout cenné informace o tajemném vládci a jeho ikonických lodích.

Zatímco pokračuje vyšetřování původu a pravosti kamenné hlavy, odborníci netrpělivě očekávají další odhalení, která mohou vrhnout světlo na tuto poutavou kapitolu římských dějin a potenciálně odkrýt pokladnici vědomostí ukrytou pod pískem a sedimenty jezera Nemi.

Zdroje: www.ancientpages.com, www.heritagedaily.com