Filmová hvězdička

Když asistenti režie hledali klučinu pro roli maminkou hýčkaného, ale neurotického Mrkáčka Čika (1982), vypravili se do školních lavic v Praze. Tam jim padl do oka Filip Menzel (*22. listopadu 1970). V této roli zazářil a přes noc se stal dětskou hvězdou. Natáčení se mu zalíbilo natolik, že se rozhodnul studovat herectví. Na hudebně-dramatický obor Pražské konzervatoře ho přijali na druhý pokus. Po ukončení studia byl po šest sezón členem souboru Divadla v Dlouhé.

Po úspěchu v Mrkáčkovi stále čekal na další filmovou či televizní roli, kde by opět zazářil. Vetší prostor dostal o dva roky později jako kluk Kotrba v pohádce Princezna Koloběžka. Pak už přicházely jen menší epizodní role v seriálech. Čekání na další slávu ho přestalo bavit a dal herectví sbohem. I když ne, jak se říká, definitivní. Pokud dostane nějakou filmovou nabídku, neodmítne ji. Naposledy se objevil loni ve filmu Buko.

Ještě připomeňme reklamní šot, kterým pobavil televizní diváky u našich slovenských sousedů před necelými deseti lety. Hraje v něm „zkušeného“ veksláka, který si „nahrabe“ na dovolenou u českého rybníka, neustále se něčím cpe a s lahví piva v ruce se i koupe. Na nohou má odrbané ponožky a sandály, které nesundá ani během opalování.

Za kamerou

Filip Menzel filmové kamery neopustil. Po herectví se začal věnovat režii a natáčení dokumentárních pořadů. Začal sbíráním materiálu o jeho kamarádovi Miki Volkovi. Po jeho úmrtí ho použil pro dokument nazvaný Nesmrtelný život a smrt Mikoho Volka (1999), který dal dohromady spolu s režisérem Igorem Chaunem.

Kromě toho se věnuje i výtvarnému umění. Talent malovat zdědil po svém dědečkovi, známém malíři Františku Emlerovi. Menzel maluje především expresivní obrazy, barevné kompozice a rozměrné olejomalby. Své práce představil na několika úspěšných výstavách a jsou zastoupené v domácích i zahraničních sbírkách.

Na Filipa Menzela v téměř dnešním vydání se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Pokud jde o soukromý život, z manželství má dnes již dospělou dceru Michaelu. Po rozvodu se z něho stal samotář a žije si svým bohémským životem.

Zdroje: www.blesk.cz, www.ahaonline.cz, www.idnes.cz, www.csfd.cz