Narodil se jako syn kočovného beduínského zemědělce v poušti v roce 1942. Už za svého mládí byl zapřísáhlým odpůrcem monarchie a organizoval nepovolené demonstrace studentů, za což ho vyloučili z internátní školy.

Poté, co absolvoval výcvik v Královské vojenské akademii v Sandhurstu, definitivně se rozhodl. Se skupinou kamarádů začal plánovat převrat, jehož cílem bylo svrhnutí panovníka Idrise I. a nastolení vojenské vlády.

1. září roku 1969 tak došlo k nekrvavému puči, jenž pro Libyi znamenal čtyřicet dva let diktatury.

Ze začátku se však vláda Muammara Kaddáfího většině obyvatel líbila. Téměř třicetiletý mladík byl nejen krasavec, ale také myslel na dobro své země. Zahraničním firmám, které od 50. let kontrolovaly ropná ložiska, totiž omezil pravomoce a Libye se stala první rozvojovou zemí, jež si pojistila většinový podíl v příjmech z vlastního ropného průmyslu.

Vysoká politická hra ale vůdci brzy stoupla do hlavy a z lidumila se stal krutý diktátor, jehož obklopoval pach smrti. 

Věčné mládí

Nic netrvá věčně. Tuto průpovídku si al-Kaddáfi uvědomoval vždy, kdy se na sebe podíval do zrcadla. Jeho prohlubující se vrásky a sluncem a větrem ošlehaná pleť byla jasným důkazem, že jednoho dne přijdou mladší, kteří ho na pomyslném trůně budou chtít nahradit.

Zdroj: Youtube

Rozhodl se rychle. „V květnu roku 1994 jsem přednášel na konferenci v libyjské metropoli Tripolisu o plastických operací prsou. Právě zde mě oslovil jeden z místních organizátorů s tím, že mě chce představit člověku, jehož každý miluje,” vzpomíná estetický chirurg Liacyr Ribeiro. O pár hodin později se ocitl v domě obklopeném ozbrojenými strážemi.

„Zavedli mě do knihovny, kde se poté objevil vůdce v dlouhé bílé tunice. Mluvil výborně anglicky a byl velmi milý,” popsal Ribeiro. Diktátor od něj žádal, aby mu vyhladil vrásky a nastřelil nové vlasy.

„Řekl mi, že nechce před mladými lidmi vypadat jako starý muž. Plastickou operaci obličeje, k níž je nutná celková anestezie ale odmítl. Bál se, že když bude v bezvědomí, mohl by ho někdo zabít.”

Operace v bunkru

V lednu 1995 tak v Kaddáfího bunkru proběhla tajná operace. Začala ve dvě hodiny ráno a trvala čtyři hodiny. Vůdce souhlasil pouze s lokálním umrtvením.

Chirurg mu transplantoval vlasy a do tváře aplikoval tuk z břicha, aby se vyhladily vrásky. „Před zákrokem vypadal o deset let starší. Po něm jako čtyřicátník,” chlubil se Liacyr Ribeiro.

Zdroj: Youtube

S tímto názorem ale většina veřejnosti nesouhlasila. Jakmile se diktátor objevil před televizními obrazovkami, celý svět se vyděsil. Ta tam byla jeho ostře řezaná čelist a rovný štíhlý nos.

Ve svých třiapadesáti letech vypadal, jako kdyby se setkal s rojem včel. „On byl spokojený. Dostal jsem tučnou obálku s americkými dolary a švýcarskými franky a řekl mi, že mě opět zavolá. K tomu ale nedošlo,” řekl chirurg. 

Zdroje: www.novinky.cz, www.english.elpais.com, www.dailymail.co.uk