Moderní mučení bílou barvou: Teror maže vzpomínky a přivádí vězně k šílenství

Redakce | 1. 7. 2019

Bílá barva je v interiérech velice módní a oblíbená, ale představte si, že byste mezi bílými zdmi strávili celé týdny bez možnosti spatřit jakoukoli jinou barvu. Omezení okolních vjemů na minimum je lidské bytosti natolik nepřirozené a nepříjemné, že se stalo jednou z nejkrutějších metod novodobého mučení.

Uvězněný člověk se probudí v uzavřené bílé místnosti, která je osvětlena tak intenzivně, že ani nevidí vlastní stín. Všechno kolem je bílé, ať je den či noc. Jídlo sem nosí osoby zahalené do bílých plášťů, jediným podávaným pokrmem je bílá rýže na bílém talíři.

Na bílém mučení je pozoruhodné, že při něm nedochází k žádnému fyzickému utrpení, zato po psychické stránce vězeň prožívá neskutečná muka. Po několika dnech senzorické deprivace se z jeho mysli vytrácejí vzpomínky na barevný svět. Nedokáže si vybavit tváře nejbližších lidí, neumí si představit jinou barvu než bílou. Do bílé se halí i jeho sny. Dotyčný postupně ztrácí rozum i paměť.

Sicilský býk: V děsivém mučícím nástroji zemřel i král, který jej nechal vyrobit
Magazín

Sicilský býk: V děsivém mučícím nástroji zemřel i král, který jej nechal vyrobit

Metodu bílého mučení zažil na vlastní kůži novinář Amir Fakhrava, kterého zajala íránská revoluční garda. "Byl jsem tam osm měsíců. Když mě konečně propustili, nevzpomínal jsem si, jak vypadají moji rodiče. Byl jsem napůl pomatený," vypráví novinář.

Jeho kolega Ebrahim Nabavi, kterému se z bílého vězení podařilo utéct, k tomu dodává: "Vaši věznitelé vědí, jak vás zlomit beztoho, aby vás jedinkrát uhodili. Tím, že nemáte žádný kontakt s vnějším světem, můžou s vámi lehce manipulovat. Tvrdí vám, že prezident odstoupil z funkce, že mají vaši manželku, že váš nejlepší kamarád o vás rozšiřuje lži. A tak se postupně začnete přiznávat," vysvětlil Nabavi, který kvůli pobytu mezi bílými stěnami dodnes neusne bez prášků na spaní.

Záhadná hruška: Děsivý mučící nástroj je dodnes zahalen tajemstvím
Magazín

Záhadná hruška: Děsivý mučící nástroj je dodnes zahalen tajemstvím

Metoda bílého pokoje je podle některých zpráv používána také ve Spojených státech při vyslýchání osob podezřelých z terorismu. Protože nevyužívá fyzické mučení, dala by se považovat za humánní... pokud by tu ovšem neexistovalo riziko, že vězněná osoba po čase nadobro zešílí.