Detailní průzkum

Vědci z Britského muzea se rozhodli prozkoumat dobře zachovalé egyptské mumie, aby odhalili detaily o jejich životě.

Za pomoci CT skenů zjistili, že celá řada Egypťanů trpěla na hnisavé infekce. „Na rozdíl od předchozích studií jsme pečlivě analyzovali CT snímky z hlediska přítomnosti známek infekcí, jako jsou abscesy nebo změny měkkých tkání," uvedl Albert Zink, spoluautor studie a ředitel Institutu pro studium mumií Eurac Research v italském Bolzanu.

Právě metoda CT skenování je považovaná za nejlepší způsob, jak prozkoumat lidské ostatky. Jak zjistit zdravotní stav i detaily uvnitř mumifikovaného těla. O pravosti informací nelze pochybovat, ty jsou natolik detailní, že často odhalí také důvod, proč daný člověk zemřel.

CT skenování funguje na principu plátkování. V praxi to znamená, že z každého zkoumaného objektu vytvoří slabé plátky a každý z nich velmi detailně prozkoumá. Spojením všech snímků dohromady vznikne 3D celkový obraz o stavu mumie. 

Právě díky této metodě se vědcům podařilo zjistit celou řadu podstatných informací, od stavu kostí, přes tetování až po defekty, kterým byly některé z mumií vystavené.

Pozoruhodný předmět

Jedním z příkladů je mumie neznámého muže z Théb, který žil přibližně kolem roku 600 př. n. l. U něj se díky metodě CT skenování zjistilo, že se v jeho lebce nachází pozoruhodný předmět.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ten byl nalezený zlomený. Odborníci se domnívají, že důvodem byla špatná manipulace. Šlo o tzv. rákosovou špachtli, která se používala jako způsob, jak z hlavy mumifikovaného vyndat mozek. 

Mozek se z lebky vyjímal nosními dírkami a jednalo se o vůbec první krok celého procesu mumifikace. Spekuluje se, že člověk, jež měl tento krok na starost špachtli zlomil a rozhodl se ji v lebce ponechat.

Další ze zkoumaných mumií byla hudebnice Tamut žijící před 3000 lety. U ní CT sken odhalil velmi špatný oběhový systém způsobený pravděpodobně nezdravým životním stylem. Důvodem její smrti byla mrtvice. 

Stejnou metodou odborníci zkoumali také amulety umístěné nejen vně jejího těla, ale také uvnitř. Nejzajímavějším byl amulet okřídlené bohyně nacházející se na jejím krku. Amulet měl chránit hrtan. 

Ostatní amulety, které vědci objevili uvnitř Tamutina těla, zde sloužily jako ochrana vnitřních orgánů na cestě do posmrtného života. 

Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.ancient-origins.net, www.mentalfloss.com