Alexander Gusev, vědecký pracovník Centra pro studium Arktidy, o objevu říká: "Nejprve jsme provedli vyšetření magnetickou rezonancí a včera proběhla první fáze otevření kokonu. Viděli jsme, že tělo je díky měděným - nebo bronzovým - destičkám téměř zcela mumifikované, s výjimkou pravé ruky a nohou. Ostatky patří chlapci ve věku 6-7 let. Předpokládáme, že to byl chlapec, protože jsme u těla našli malou bronzovou sekeru a nějaký ostrý nástroj, který zatím nedokážeme identifikovat.”

Na dokument o tomto objevu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Místo s náhodnou mumifikací

Vědci tvrdí, že mumifikace na tomto místě byla "náhodná": nebyl to záměr starověkého rodu, ale došlo k ní kvůli mědi a věčně zmrzlé půdě. Jedná se tedy o první mumie z této civilizace nalezenou na tomto zajímavém místě od roku 2002. Na středověkém nalezišti archeologové již dříve našli 34 mělkých hrobů, včetně 11 těl s roztříštěnými nebo chybějícími lebkami a rozbitými kostrami. U pěti mumií bylo zjištěno, že jsou zahaleny mědí a zároveň důmyslně pokryty srstí soba, bobra, rosomáka nebo medvěda. Mezi dosud nalezenými hroby je pouze jeden ženský, dětský, jehož obličej maskovaly měděné destičky. Dospělé ženy se zde nenacházejí.

Odkud chlapec pocházel?

Výzkum je teprve na začátku a podle odborníků je "předčasné" říci, zda chlapec pocházel z nejelitnějších vrstev společnosti, které se zřejmě liší od ostatních známých na severní Sibiři. Způsob jeho pohřbení se však také zdá být odlišný od předchozích ostatků objevených na tomto odlehlém místě, kde nebyly nalezeny žádné dospělé ženy.

Objevy, které zaujaly

Tělo chlapce bylo zabaleno do dvou vrstev kožešiny, jedna vrstva je sobí kůže s dlouhou a tuhou srstí. Druhá vrstva je měkčí, po analýze v Jekatěrinburgu budeme moci jasněji říci, o jaké zvíře se jednalo.

Spolu s ostatky - jejichž zachování napomohl věčný mráz - vědci našli bronzový přívěsek v podobě medvěda, malou bronzovou sekeru a chrámové kroužky z bronzu.

Archeoložka Natalia Fjodorovová řekla: "Práce s tímto nálezem jsme ještě nedokončili, takže doufáme, že brzy zjistíme nové skutečnosti a budeme celkově vědět více."

Podobnost pohřbívání

Srovnání tohoto nálezu s jinými jasně poukazuje na podobnost, s jakou byli tehdejší lidé pohřbíváni. Doktorka Fjodorovová, zástupkyně ředitele Šemanovského vědeckého muzea a výstavního centra, však tvrdí, že po srovnání s jinými dětskými pohřby na tomto místě, jsou zde partné shody. Například všechny děti byly zabalené v kožešině a neměly žádné jiné oblečení.

Zdroje:

www.ancient-origins.net, siberiantimes.com