Krásná Nefret-Mut

Bývala celebritou a superkrasavicí starého Egypta. Vědci dlouho nemohli zjistit její skutečnou identitu. Mumie tak byla známá jako Justine

To se však nakonec ukázalo jako její nepravé jméno. Žena, která žila za vlády krále Šehsonka I., se ve skutečnosti jmenovala Nefret-Mut

Ve své době byla pravděpodobně zpěvačkou kostelního sboru. Měla tak dostatek příležitostí, aby v době relativního klidu, jež následoval po občanských válkách, náležitě vynikla. 

Nefret-Mut žila před 3000 lety. Pracovala jako zpěvačka v chrámu Amon-Re ležícím v egyptských Thébách. 

Vědci však dlouho o mumii, která byla vystavená v muzeu Themuseum v Kitcheneru ve státě Ontário, netušili její skutečnou identitu. Pomohla ji rozklíčovat až Gayle Gibsonová, torontská egyptoložka. 

Právě Gibsonová dala mumii pracovní název Justine. Poměrně dlouho pak pátrala, kdo byla mumifikovaná žena vlastně zač. 

Dnes by neobstála

Nefret-Mut v překladu znamená "krásná bohyně Mut". Má tak vyjadřovat krásku, za kterou byla tato žena v době starověkého Egypta skutečně považovaná. I přesto, že dnes by zcela jistě v tomto směru neobstála.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nefret-Mut žila v Thébách. Po její smrti ti, jež prováděli mumifikaci, napsali její skutečné jméno na rakev. Až za pomoci fotografií, které zachycovaly všechny chaotické hieroglyfy načmárané na rakvi, se Gibsonová nakonec dobrala k závěru, že žena, které přezdívala Justine, se ve skutečnosti jmenovala Nefret-Mut. 

„Rozlušit skutečné jméno ženy, která ve své době byla považovaná za krásku, nebylo jednoduché. Bez získaných fotografií by se to možná ani nepovedlo," uvedla Gibsonová. 

Nefret-Mut je důkazem, jak se ideál krásy mění s dobou. To, co bylo krásné a chtěné tisíce let zpátky, by dnes pravděpodobně nikoho nezajímalo. Možná o to vzácnější pak podobné nálezy jsou. 

Mumie Nefret-Mut byla součástí putovní výstavy Unwrapping Egypt, která představovala převážně repliky artefaktů nalezených v hrobce krále Tutanchamona. Rozšířila také celosvětovou databázi mumií, které jsou úžasnou připomínkou pradávné historie. 

Zdroje: mediarelations.uwo.ca, www.ctvnews.ca, news.westernu.ca