Mumie Lady von Dai vyvolala senzaci. Po 2000 letech zůstalo tělo téměř netknuté

Xin Zhui (辛追), také známá jako Lady Dai, byla manželkou markýze Li Canga. Vosková reprodukce z obsazení její mumie objevená v Mawangdui.

Xin Zhui (辛追), také známá jako Lady Dai, byla manželkou markýze Li Canga. Vosková reprodukce z obsazení její mumie objevená v Mawangdui.

Foto: Flazaza / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Čínská šlechtična Pinyin Xīn Zhuī (Chin Zhui), či také Lady von Dai zemřela před více než 2000 lety. Když její hrobku našli vědci v roce 1927, stala se z toho světová senzace. Vládkyně byla totiž ve stále zachovalém stavu. Jaké je tajemství tohoto zázraku?

Čínská markýza byla za svého života bohatou manželkou Li Canga, který se těšil významnému postavení v království Changsha. Žila si na vysoké noze, pochutnávala si na vybraných pokrmech, jež si mohl málokdo dovolit a skříň měla naplněnou oděvy z cenných materiálů, jimiž bylo například hedvábí. K tomu se přidaly zásoby drahé kosmetiky, které nemohly chybět žádné urozené dámě.

I přes blahobyt - problémy

Ani její vysoká životní úroveň ji však neuchránila od vleklých zdravotních potíží. Trpěla na vnitřní parazity, cukrovku a arteriosklerózu, jež ve spojení s nadměrným množstvím jídla vyústila v morbidní obezitu. K tomu všemu se ještě přidalo neustálé sezení a nedostatek zdravého pohybu. Proto nakonec zemřela na zástavu srdce.

To všechno mohli vědci zjistit z těla, které našli v hrobce, jelikož bylo v neobyčejně dobrém stavu. (Zdroj:www.lifee.cz)

Nečekaný objev vzbudil senzaci

Objev hrobky v roce 1971 byl senzací: na hrobku dělníci narazili náhodou, když měli za úkol vykopat základy na protiletecký kryt. Jaké bylo jejich překvapení, když narazili na hrobku čínské šlechtičny! Hrobka měla zvláštní tvar obrácené pyramidy a byl v ní uložen i manžel vládkyně a pravděpodobně jejich syn. (Zdroj:enigmaplus.cz)

Lady von Dai vypadala k úžasu všech jakoby zemřela nedávno. Vědci prohlásili, že to je jedna z nejlépe dochovaných mumií, kterou se jim podařilo ve 20. století objevit.

Nejzachovalejší mumie, stará přes 2000 let, by se stále mohla pohybovatNejzachovalejší mumie, stará přes 2000 let, by se stále mohla pohybovatZdroj: Creative Commons / Huangdan2060 / Veřejné dílo / https://creativecommons.org/publicdomain/

„Konzervace“

Tělo markýzy chránily čtyři masivní lakované borovicové truhly a samo bylo zabaleno do dvaceti vrstev hedvábné látky. Hrobka pak byla prakticky vzduchotěsná a truhly tělo chránily od vlhkosti.

Ač se obličej Lady von Dai zdál poněkud zdeformovaný, tělo vypadalo netknuté a bylo na dotyk hebké. Pod kůží se pořád nacházely svaly, což znamenalo, že mohla i po více než 2000 letech po smrti ohýbat končetiny. Zachované byly i její orgány, řasy, vlasy či chloupky v nose. Vědci mohli dokonce odebrat i otisk prstu a živé buňky by bylo možné transplantovat člověku – i v cévách se nacházelo stále trochu krve. (Zdroj: www.muzivcesku.cz

Tutanchamonův sarkofág

Záhadná smrt Tutanchamona: Po smrti z jeho těla vyšlehly plameny samy od sebe

Historický dokument

Zázračná tekutina, která dokázala tělo šlechtičny udržet v tak dobrém stavu, je dodnes neznámá. Jediné, co se podařilo zjistit, že měla vysoký obsah hořčíku a kyselé pH. Tekutina tělo zakonzervovala natolik, že vědci dokázali provést pitvu a prozkoumat tak všechny možné detaily o markýzině smrti i životě. Podařilo se jim také zrekonstruovat její podobu během mladých let a v době její smrti.

Kromě samotných těl bylo v hrobce nalezeno obrovské množství artefaktů, jež šlechtična za svůj život vlastnila a používala. Nechyběla její kosmetika, hudební nástroje, obrazy či pokrmy, včetně receptů. Díky nim mohli historici zrekonstruovat i jídelníček Číňanů, kteří žili před více než 2000 lety. (Zdroj:paramag.eu )

Tělo Pinyin Xīn Zhuī si mohou návštěvníci na vlastní oči prohlédnout v muzeu ve městě Chu-nan.