Na Sibiři našli mumii „polární princezny“. Obličej je rozeznatelný po 900 letech

Tvář "polární princezny" je neuvěřitelně zachovalá.

Tvář "polární princezny" je neuvěřitelně zachovalá.

Foto: Profimedia.CZ

Nedaleko polárního kruhu u ruského města Salechard bylo objeveno pozoruhodné pohřebiště, které zde zanechala záhadná středověká kultura. Mezi ostatky 40 osob mužského pohlaví vědci nalezli mumii ženy s neuvěřitelně zachovalou tváří. Dotyčná zemřela v průběhu 12. století a mohlo jí být okolo 35 let.

Profesor Dong-Hun Šin z univerzity v Soulu soudí, že obličej ženy zůstal tak dlouho zachován díky kombinaci věčného mrazu a měděné nádoby, která jí zakrývala hlavu. "K přirozené mumifikaci pohřbených těl obvykle dochází za určitých podnebních podmínek, spojených s přítomností měděných předmětů v hrobce," vysvětlil profesor s tím, že podobné nálezy jsou v polární oblasti velmi vzácné.

"Na první pohled vidíme, že jde o ženu," neskrýval svůj údiv Alexandr Gusev z ruského Arktického výzkumného centra. "Její tvář je rozeznatelná i po 900 letech. Zachovaly se vlasy, zuby i řasy."

Na první pohled je vidět, že jde o ženu.Na první pohled je vidět, že jde o ženu.Zdroj: Profimedia.CZ

Jediná mezi muži

Obličej pohřbené má nazelenalou barvu, což je způsobeno již zmíněnou měděnou nádobou, která mohla sloužit jako jakási ochranná přilba při cestě do záhrobí. Z ostatních částí těla nezbylo téměř nic.

Objev je zvláštní mimo jiné z důvodu, že jde o jedinou osobu ženského pohlaví, která byla na místním pohřebišti uložena k věčnému spánku. Všechny okolní ostatky patří mužům. To podle odborníků naznačuje, že dotyčná žena zastávala ve své komunitě výsadní postavení. Mumie proto dostala přezdívku "polární princezna".

Zkoumání jejích ostatků přibližuje následující video:

Zdroj: Youtube

Záhadné stopy z Persie

O kultuře, která obývala oblast okolo Salechardu v dobách středověku, zatím archeologové mnoho netuší. Domnívají se, že šlo o rybáře a lovce, kteří byli nějakým způsobem napojeni na perskou civilizaci. Na pohřebišti se totiž našly bronzové mísy, jež pocházejí z 6000 km vzdálené Persie.

Nesjamun měl poslední přání promluvit.

Vědci zrekonstruovali hlas mumie. Egyptský velekněz po 3000 letech promluvil

Ve výzkumu se tedy objevuje jedna hádanka za druhou. Jak se perské mísy dostaly k polárnímu kruhu? Kdo byla záhadná "princezna" a proč ji pohřbili mezi samé muže? "Je to jedinečné naleziště a při každém kroku si připadáme jako průkopníci," uvedla členka výzkumného týmu Natalia Fjodorova pro list Siberian Times. Práce zde prý bude ještě hodně.


Zdroje: siberiantimes.com, www.thesun.co.uk, www.dailysabah.com

Akční letáky