Vědci oživili tvář egyptské mumie. Anatomie ženina obličeje je pozoruhodná

Lenka Samuely | 13. 8. 2022

Před nálezem ledového muže Ötziho vědci předpokládali, že egyptská kněžka Amunet je nositelkou nejstaršího tetování na světě. Žila v období Střední říše, někdy mezi lety 2040 až 1780 př. n. l. Díky rekonstrukci obličeje navíc už víme, jak příslušnice královského harému vypadala.

Když první americký velvyslanec v Egyptě J. Morton Howell získal v roce 1925 zachovalý sarkofág, byl nadšený. Zanedlouho však zjistil, že je prázdný. Oslovit tedy francouzské archeology s otázkou, zda náhodou nemají přebytečnou mumii bez rakve. Tak se zatím neznámá žena, vyzvednutá z temnot hrobky v údolí Dér-el Bahrí, dostala do amerického Ohia.

Byla pojmenována jako Amunet, což znamená „skrytá". CT skeny následně odhalily, že má na těle řadu tetování. Tečky a čáry jsou nakreslené nad loketním kloubem, na levém rameni, na stehnech a pod pravým prsem. Nejvýraznější je eliptický útvar na podbřišku. O něm odborník R. S. Bianchi prohlásil, že měl „nepochybně smyslný podtón".

Amunet

Historici předpokládají, že Amunet byla příslušnicí královského harému Mentuhotepa II. Zvláštní tetování podle nich symbolizovalo plodnost a mělo pravděpodobně chránit před pohlavními chorobami. CT vyšetření ukázalo, že kněžka zemřela ve věku 35-45 let. Na co konkrétně, je však stále záhadou. Její klouby nevykazují poškození typické pro lidi, kteří se celý život zabývali manuální prací. Analýza kostí a zbytků orgánů ukázala, že netrpěla žádnou známou smrtelnou chorobou.

Archeologové oznámili objev století: Ztracený Sluneční chrám byl ukrytý v Egyptě
Magazín

Archeologové oznámili objev století: Ztracený Sluneční chrám byl ukrytý v Egyptě

Pro více informací se vědci z The Ohio State University obrátili na expertku na textilní vědy, profesorku Kathryn Jakes. „I látky dokáží vypravovat příběh a mohou odhalit stejně jako kosti," říká. Stav rubáše, který měla Amunet na sobě, prozradil, že v době jejího pohřbu byl nový. „To naznačuje, že žena měla dobré společenské postavení a lidé si jí vážili."

Podívejte se na rekonstrukci tváře Ramsese III. Sken mumie odhalil krutou vraždu
Magazín

Podívejte se na rekonstrukci tváře Ramsese III. Sken mumie odhalil krutou vraždu

Nakonec zbývalo zjistit, jak profesionální tanečnice a zpěvačka vypadala. Náročného úkolu se zhostila forenzní umělkyně Alexandra Keenan-Krilevich. „Amunetina lebka je neuvěřitelně symetrická. To naznačuje, že byla velmi krásná," říká. „Také její ústa jsou zajímavá. Měla mírně našpulené rty."

Mumie - rekonstrukce obličeje

Keenan-Krilevich na rekonstrukci obličeje pracovala několik týdnů. Z CT snímků si na 3D tiskárně vytiskla lebku i s chrupem. Následně začala pomocí jílu doplňovat tkáně. „Zaměřuji se na tři hlavní obličejové rysy. Okolí očí, šířku nosu a lícní kosti."

Zdroj: Youtube

Pod rukama forenzní umělkyně se nakonec zhmotnila žena s polodlouhým obličejem, jemuž dominuje široký nos. Amunet měla nízké čelo a výraznou čelist.

Zdroj:

www.mummipedia.fandom.com, www.ancient-origins.net, www.thelantern.com

Tagy Egypt Ohio Ötzi rekonstrukce tetování