Vědci zrekonstruovali tvář 2000 staré egyptské mumie. Krása ženy jim vyrazila dech. Podívejte!

Tereza Malá | 26. 4. 2023

Meritamun byla osmnáctiletá Egypťanka, která žila v době římské nadvlády v Egyptě. Pravděpodobně patřila k vyšší společenské vrstvě, o čemž svědčí její propracovaná pohřební maska a kvalita její hrobky. Díky moderním technologiím se vědcům podařilo zrekonstruovat její tvář. Byla nádherná!

Ostatky Meritamun byly navíc nalezené v malém vápencovém sarkofágu, který byl často vyhrazený lidem s vysokým postavením. Díky moderním technologiím se vědcům podařilo rekonstruovat tvář 2000 staré mumie a získat nové poznatky o jejím životě a smrti.

Do její tváře pohlédněte zde:

Detailní model lebky vedl k zobrazení tváře

V roce 2016 získali vědci z Melbournské univerzity a Viktoriánského institutu soudního lékařství povolení ke studiu Meritamuniných ostatků. Pomocí CT skenů a technologie 3D tisku se jim podařilo vytvořit detailní model její lebky. Umožnilo jim to analyzovat strukturu jejího obličeje a pomocí forenzních technik rekonstrukce obličeje pak vytvořili realistický model s realistickými odstíny pleti a rysy obličeje.

Meritamun byla vysoce postavená žena, která žila v době římské v Egyptě. Analýza jejích zubů navíc odhalila, že měla chuť na sladké a možná konzumovala hodně medu, který byl v této době luxusním zbožím.

Vědci zrekonstruovali tvář děsivé peruánské mumie. Podívejte se na krásku pozoruhodných rysů
Magazín

Vědci zrekonstruovali tvář děsivé peruánské mumie. Podívejte se na krásku pozoruhodných rysů

Vysoce postavené ženy měly některé společné rysy

Realistický model Meritamuniny tváře odhalil jemnou a rafinovanou mladou ženu s vysokými lícními kostmi, malým nosem a plnými rty. Měla úzkou čelist a malou bradu, což byly v této době běžné rysy žen s vysokým společenským postavením. Oči měla mandlového tvaru a vlasy upravené na charakteristický egyptský způsob, s dlouhými, do copu spletenými nástavci.

Podívejte se na toto video, kde je celá rekonstrukce podrobně popsaná:

Zdroj: Youtube

Kromě vytvoření realistického modelu Meritamuniny tváře se vědci mohli dozvědět více o příčině její smrti. Analýza jejích ostatků odhalila, že pravděpodobně zemřela na tuberkulózu, v této době běžnou nemoc, která byla často smrtelná.

Mravenčí práce přinesla perfektní výsledek

Forenzní rekonstrukce obličeje je technika, která se již desítky let používá k rekonstrukci obličejů lidí z minulosti. Zahrnuje použití lebky jako vodítka a přidávání vrstev hlíny k vytvoření realistického modelu obličeje dané osoby. V případě Meritamunové vědci použili digitální model její lebky a přidali vrstvy virtuální hlíny.

Celá rekonstrukce Meritamunina obličeje byl náročný proces, který trval několik měsíců. Vědci spolupracovali s týmem umělců a forenzních vědců, aby vytvořili co nejpřesnější a nejrealističtější model. Při určování tvaru Meritamuniných rysů, například polohy očí a úhlu nosu, jim pomohly údaje z jiných egyptských mumií.

Úžasná rekonstrukce mumie: Podívejte se na nádhernou tvář Tutanchamonovy babičky
Magazín

Úžasná rekonstrukce mumie: Podívejte se na nádhernou tvář Tutanchamonovy babičky

Moderní technologie pomáhají odhalit minulost

Rekonstrukce Meritamunina obličeje je jen jedním z příkladů toho, jak nám moderní technologie pomáhají získat nové poznatky o životě a smrti lidí z minulosti. Pomocí CT skenů, 3D tisku a forenzních technik jsou vědci schopni vytvořit realistické modely lidí, kteří žili před tisíci lety, a umožnit nám tak nahlédnout do jejich světa a jejich zkušeností. Zdůrazňuje také význam uchovávání a studia dávných pozůstatků, které mohou odhalit cenné informace o naší společné lidské historii.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, es.wikipedia.org/wiki/Meritamun, discoveringegypt.com

Tagy Egypt maska rekonstrukce sklep smrt technika