Mumie sibiřské princezny

Plošina Ukok je ohromující, ledovcem vyhloubená plocha plná travnatých porostů a vodou a větrem ošlehaných kopců. Jde o křižovatku tisíce let starých civilizací protínající dnešní Altajskou republiku.

Náhorní plošina je také ideálním místem archeologických vykopávek dávnověku. V roce 1993 zde ruská archeoložka Natalja Polosmaková objevila mumii sibiřské princezny. Našla ji nabalzamovanou a zakonzervovanou v permafrostu. 

Ledová panna, jak se princezně začalo přezdívat, ležela v dřevěné rakvi, kde "ve spící poloze" a s oholenou hlavou, byla oblečená do drahého čínského hedvábí. Její tělo bylo plné bylin a kořínků. 

Polosmaková ihned věděla, že jde o rituální pohřeb dob dávno minulých. Mumii sibiřské princezny obklopovalo šest osedlaných koní. To ale nebylo vše. Spolu s nálezem ledové panny vědci objevili i pozůstatky jídla, ozdoby ze dřeva, zlata či bronzu a spoustu dalších předmětů.

Obě paže ledové panny zdobilo od ramen až po zápěstí tetování, symbolizující tehdejší tradiční mytologii. Jak poznamenal akademik Vjačeslav Molodin, „tetování sibiřské princezny zahrnuje jelena s grifončím zobákem a kozorožčími parohy a pod ním ovci se sněžným leopardem u nohou." Nález vědce nejprve vyděsil, záhy však užasli.

Krásná tvář

Ledová panna zemřela přibližně v roce 500 př. n. l. V té době jí bylo asi 26 let. Proč tato altajská žena zemřela, vědci dlouho netušili. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Záhadu jejího úmrtí pomohla vyřešit až počítačová tomografie. Vědci provedli sken, který ukázal, že mladá žena trpěla rakovinou prsu. Zhruba tři roky po odhalení nemoci, žena zemřela. Za pomoci DNA, který vědci získali z ostatků princezny, pak zrekonstruovali její tvář.

Všichni zúčastnění užasli. Sibiřská princezna měla krásnou tvář plnou jemných rysů, hebkou pleť, výrazné rty i oči. Geneticky byla spjatá s obyvateli dnešních Selkupů a Ketů, tedy původními kmeny ze Sibiře, které stále na území Ruska žijí. 

Mumii sibiřské princezny kdysi zabalzamovali do kůry a rašeliny. Právě rašelina je jedním z největších spojenců historiků, pro svou schopnost dokonale uchovávat artefakty. 

Mumii sibiřské princezny převezli do Archeologického a etnografického ústavu. Spousta místních obyvatel se vyjádřila, že poté, co se tak stalo, postihly region přírodní katastrofy, lesní požáry, silné větry, nemoci, zemětřesení, a dokonce i havárie vrtulníků. „Jsou zde místa, kam je hřích pouze vstoupit, natož z nich cokoliv odvážet," řekl jeden z místních obyvatel Altaje. 

Zdroje: arkeonews.net, www.themoscowtimes.com, en.wikipedia.org