Vědci zrekonstruovali tvář mumie Takabuti. Krásná žena měla dva abnormální rysy

Mumie Takabuti.

Mumie Takabuti.

Foto: Profimedia.cz

Takabuti utíkala, co jí síly stačily. Kličkovala v uličkách Théb a každou chvíli se ohlížela za svým pronásledovatelem. Najednou se jí podvrtla noha tak, že upadla. Když zvedla hlavu, viděla muže se sekerou. Ten se rozpřáhl a udeřil ji do levého ramena.

Tak pravděpodobně vypadaly poslední minuty dvaceti až třicetileté mladé ženy, která zemřela před 2600 lety, na konci Núbijské dynastie.

Podoba ženy (Mumie Zlaté dámy) za života.

Scan odkryl tvář mumie Zlaté dámy. Pod krásnou maskou se skrýval děsivý obraz

Zjistil to tým odborníků z National Museums NI, University of Manchester, Queen's University Belfast a Kingsbridge Private Hospital, jenž její mumii prozkoumal pomocí rentgenových CT skenů, uhlíkového datování a analýzy vlasů. Odhalil tak tajemství jejího života i to, jak vypadala.

Mumie Takabuti

Mumifikované tělo v nádherně ozdobeném sarkofágu koupil v roce 1834 Thomas Greg a o rok později ho věnoval muzeu Belfast Natural History Society. Přední irský egyptolog Edward Hincks následně pomocí dekódování hieroglyfů zjistil, že Takabuti byla vdaná a zámožná.

Příčina její smrti však byla stále záhadou. Sken její zachovalé mumie ale odhalil ránu v horní části zad u levého ramene. Podle odborníků byla tak rozsáhlá, že žena byla na místě mrtvá. Byla tak hluboká, že materiál, který v ní byl nalezen, byl považován za Takabutino srdce.

Na místě hrobky prosakovala na povrch voda, bagr se lekl, že lžící zasáhl muniční bunkr.

Slovensko se chlubí vlastním Tutanchamonem. Jedinečnou hrobku našel bagrista

Pravý orgán, scvrklý a nenápadný, byl objeven až díky moderním technologiím. „Během mumifikace bylo srdce vyňato z těla, zabaleno a poté vráceno do hrudní dutiny, aby bylo k dispozici pro obřad vážení na onom světě," vysvětluje Dr. Bob Loynes. „V ráně jsme našli látku nasáklou pryskyřicí. Pravděpodobně sloužila jako kouzelný obklad k zahojení zranění."

Kudrnatá krasavice

Další analýzy ukázaly, že Takabuti měla hnědě a kudrnaté vlasy a její DNA obsahuje mitochondriální haploskupinu H4a1. Její prapředek tak přišel do Afriky pravděpodobně z Kanárských ostrovů, z Libanonu nebo jižního Iberu. „Z těchto nálezů ale nelze potvrdit, zda se narodila v Egyptě, nebo se tam přestěhovala z jiné oblasti," říká egyptoložka Rosalie David.

Zdroj: Youtube

Mladá žena se navíc pyšnila dvěma zvláštnostmi. Skenování odhalilo, že měla o jeden zub a obratel navíc. Těmito anomáliemi se pyšní pouze 0,02 % a 2 % populace. „Mumii jsme studovali několik měsíců. Použili jsme špičkové vědecké prostředky, které dokazují, že i tisíce let po smrti člověka můžeme nahlédnout do jeho života," vysvětluje David.

Zdroj:

www.dailymail.co.uk, www.en.wikipedia.org, www.arynews.tv