Tomograf: nástroj moderní archeologie

Moderní věda nás posouvá nejen kupředu, ale je schopná odpovědět i na mnohé otázky ohledně naší minulosti. Tomografie, která je prostředkem zkoumání stavu pacientů, je také skvělým nástrojem k analýze pozůstatků zesnulých. V případě egyptských mumií jde o jeden z absolutně nedostižných nástrojů, které jsou schopny odhalit detaily, o kterých by se odborníkům ani nesnilo.

Co dokáže tomografie na mumie prozradit?

Tomograf je schopen podat svědectví nejen o zdravotním stavu a těle samotné mumie, ale také všech detailech uvnitř často křehkého zábalu mumifikovaného těla. Informace získané touto cestou jsou natolik detailní, že nám poskytují často i příčinu smrti, ale také způsobu života či důležitosti mumifikované osoby. Společně s nápisy a vyobrazeními těchto zesnulých informace zprostředkované tomografem podávají velmi konkrétní svědectví o tom, jak tito lidé před tisíci lety žili.

Zajímavé nálezy na mumiích pomocí tomografu

V posledních letech byly tímto způsobem prozkoumány mnohé egyptské mumie. Nejčerstvější je analýza dětských mumií z evropských muzeí. 21 mumifikovaných dětí pocházelo z ptolemaiovské až římské doby, tedy z let 332 př.n.l až 395 n.l. Celkem 18 těchto mumií bylo v muzeu v Německu, 2 ve Švýcarsku a 1 v Itálii.

Počítačová tomografie (Computer tomography – CT) se stala nejlepším neinvazivním zkoumáním lidských ostatků. V případě zemřelých a mumifikovaných dětí tomografie potvrdila hnisavé infekce u některých z nich. Nejen že víme o tom, čím děti trpěly, ale také je přesně patrné, na které části těla, zda byla rána ošetřená atd.

Tomografie navíc také odhalí přesný způsob a různé materiály, které byly při mumifikaci použity. Díky CT také víme o uložení amuletů na těle, které měly chránit jejich majitele.

Jedním z nejzajímavějších CT je známá mumie Tamut, která je stará téměř 3000 let. Šlo o hudebnici či zpěvačku, která možná pocházela z vlivné rodiny. Díky skenu její mumie víme, že její jídelníček obsahoval množství tuků, což mělo velký vliv na oběhový systém. Vědci se domnívají, že patrně zemřela na infarkt či mrtvici. Její mumie byla na cestu na onen svět vybavena také množstvím ochranných amuletů, z nichž největší a nejzajímavější zobrazoval bohyni s roztaženými křídly. Právě tento artefakt měl ochraňovat Tamutin výjimečný hlas.

Jiná mumie, tentokrát však neznámého muže, obsahovala docela jiný překvapivý nález. CT sken objevil předmět v hlavě mumifikovaného muže z Théb. Tato mumie pochází z doby 600 let před Kristem.

V případě Thébana uvázla v jeho dutině lebeční dřevěná či rákosová špachtle, která balzamovačům sloužila k odstranění mozku nosními dírkami, což byla první procedura mumifikace. Část této špachtle se zlomila a i s malým množstvím mozku zůstala v lebce na věky. Tomografie také odhalila velmi bolestivé hnisající onemocnění zubů, které muselo být nesmírně nepříjemné. Nevíme však, zdali souviselo se smrtí tohoto zatím neznámého muže.

V krátkém videu v angličtině si všimněte CT skenu muže s kouskem špachtle uvězněné v jeho lebce. Špachtle je označena zelnou barvou, zbytek mozku modrou.

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.thenationalnews.com, www.ancient-origins.net