Podivný "hnědý" nález

Na první pohled hnědé chlupaté klubko s drápy bylo obtížné identifikovat. Za pomoci rentgenových snímků vědci odhalili, že nález je starý 30000 let. "Přežil" jen díky tomu, že byl zamrzlý v ledu. 

Vědci zavezli nález na veterinární stanici, aby ho veterinář Jess Heath zkusil identifikovat. Nezdálo se jim, že na první pohled podivně vypadající koule je plná chlupů. Dokonce v ní objevili drápy. 

Desítky tisíc let stará zamrzlá koule byla objevená na zlatých polích Klondike na Yukonu. Právě tam jsou ideální podmínky pro uchování takřka jakéhokoliv nálezu. Místní pole zde pokrývá permafrost. 

Jedná se o zmrzlou půdu, která tak vytváří dokonalé prostředí pro nálezy tohoto typu. 

Záhadu hnědé koule, která na první pohled skutečně vypadala spíše jako hnědý kámen než cokoliv jiného, se ale nakonec podařilo rozluštit. Při bližším přezkoumání se z hnědé zmrzlé koule s drápy vyklubala mumie arktické veverky. Hrouda o velikosti grapefruitu pochází z doby ledové. 

Objev veverky nalezené poblíž Dawson City v Yukonu potvrdil i Grant Zezula, paleontolog z Yukonu: „Na první pohled nebyla veverka úplně rozpoznatelná, dokud jsme neidentifikovali malé ruce a drápy, malý ocásek a nakonec uši." 

Arktická veverka z doby ledové

Mladá arktická veverka s velkou pravděpodobností uhynula při hibernaci. V době její smrti byla dle vědců stará maximálně 1 rok. „Byla ve skvělé kondici a byla stočená, jako by spala," uvedl veterinář Heath.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Spekuluje se, že podobné nálezy budou pravděpodobně stále častější. Důvodem je globální oteplování, během kterého se teploty kvůli emisím plynů schopným zadržet teplo, jako je oxid uhličitý a metan, stále zvyšují. 

Způsobuje to tání desítky tisíc let zmrzlé půdy a odhaluje vše, co dříve obývalo naši planetu. 

Mumie arktické veverky je stejným druhem, který dosud obývá území Yukonu. Ačkoliv dnes se tento živočich více podobá svišti než klasické stromové veverce. 

Arktické zemní veverky jsou specifické tím, že si pro zimní spánek staví hnízda pod zemí. Díky tomu se praděpodobně dochovala také veverka z doby ledové, pro níž bylo už kdysi území Yukonu běžnou domovinou. 

Přesto je tento nález jedinečný. Vědci objevili několik hnízd veverek z období před 30000 lety. Mumie veverky však byla první zachovalou veverkou, kterou se podařilo najít. 

Jak je vidět, doba ledová není jen zábavný příběh pobíhajících kreslených postaviček, někdy jsme mu blíž, než jsme mysleli.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, mysteriesrunsolved.com, www.ancient-origins.net