Mumie z Chile měří pouhých 15 centimetrů, ale její kosti odpovídají stadiu vývoje šestiletého dítěte. Ovšem ne tak docela, protože jí chybí jeden pár žeber, oční jamky jsou nezvykle veliké a lebka neobyčejně protáhlá. Miniaturní velikost a fyzické abnormality zmátly nejen jejího nálezce, nýbrž i odborníky. Léta se spekulovalo, že ostatky patří maličkému mimozemšťanovi.

Pod vědeckým drobnohledem

Imunolog Garry P. Nolan ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii se začal kostrou zabývat v roce 2013 a o pět let později mohl konečně publikovat jasné závěry. Nalezené ostatky nepatřily návštěvníkovi z vesmíru, ale dívce, která se nejspíš narodila předčasně a zemřela krátce po porodu nebo ještě v matčině těle.

Dívka byla pojmenována Ata podle názvu pouště, ve které byla její kostra objevena. Milovníky záhad možná zklame, že nešlo o mimozemskou bytost, nicméně vědci byli z nálezu přesto více než nadšeni. Ata totiž trpěla genetickými vadami, jež dosud nebyly v lékařské vědě známy, natož popsány.

Celá řada mutací

Její malý vzrůst a abnormální proporce byly důsledkem celé řady genetických mutací spojených mimo jiné s dwarfismem, skoliózou a chybným vývojem kostí. "Je poměrně překvapivé, kolik mutací se na tomto dítěti podepsalo," uvedl spoluautor studie Atul Butte z Kalifornské univerzity v San Franciscu. "Když vyšetřujeme děti se vzácnými vadami, obvykle hledáme jen jeden problematický gen."

Ve videu uvidíte, jak neuvěřitelně maličká dívenka byla:

Zdroj: Youtube

Ve vyspělých zemích by ultrazvuk deformace plodu včas odhalil a matka by těhotenství nejspíš ukončila hned v raném stadiu. Donošené dítě s četnými mutacemi je proto dnes pro vědce vzácností. Ata může podle Garryho Nolana pomoci lékařům a genetikům studovat genetické abnormality a choroby, které ještě neznají.

Mumie přitom není nijak stará. Vědci její stáří odhadli na pouhých 40 let. Objevena byla v opuštěném pouštním městečku, kde se dříve těžily nitráty. Odborníci spekulují, že zde matka postiženého dítěte pracovala a byla vystavena nebezpečným chemikáliím, což mohlo poškodit zdraví plodu. Je to však jen teorie.

Zdroje: https://www.nytimes.com/, https://www.smithsonianmag.com/, https://www.usatoday.com/