Vědci si dlouhá léta lámali hlavu nad původem nápisu a přemýšleli, zda se jedná o vandalský čin, nebo o dílo narušené duše. Nedávné objevy však vnesly do tohoto záhadného vzkazu světlo a odhalily strašidelný příběh, který se skrývá za šílenstvím samého autora.

Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Analýza odhalila tvůrce nápisu

V převratném odhalení kurátoři Norského národního muzea díky infračervené technologii a analýzou rukopisu, zjistili, že zlověstný nápis napsal sám Munch. Věta, která byla na obraz přidána několik let po jeho dokončení v roce 1893, jako by zesměšňovala samotnou podstatu uměleckého díla, což některé vedlo k pochybnostem o jeho pravosti. Pečlivá analýza však potvrdila, že za těmito znepokojivými slovy skutečně stojí Munch.

Šílenec? Sám odpověděl kritikům

Příběh, který se za tímto nápisem skrývá, je stejně zajímavý jako samotný obraz. Kritické přijetí Výkřiku v Munchově vlasti v roce 1895 vedlo k divokým spekulacím o umělcově duševním stavu. Kritici, rozrušeni zdrcující úzkostí obrazu, zpochybňovali Munchovu příčetnost.

Tato obvinění zasáhla umělcovo nitro a přiměla ho, aby se událostí začal zabývat jako posedlostí. Předpokládá se, že Munch, hluboce dotčený těmito obviněními, načmáral nápis jako odpověď svým kritikům. Jeho motivace, složitá směs vzdoru a touhy po respektu, byla způsobem, jak znovu získat kontrolu nad vyprávěním o svém umění.

Výkřik skutečně křičí poselství do světa

Proč ale přidávat k již tak strašidelnému mistrovskému dílu tak tajemné poselství? Někteří spekulují, že Munch mohl nápis napsat ve chvílích melancholie nebo pod vlivem alkoholu. Kombinace smutku a sarkasmu ve slovech odráží hluboký citový zmatek, zvěčněný na plátně, aby se stal svědkem celého světa.

Obraz s ústřední postavou zachycenou v tichém výkřiku uprostřed surrealistické nadpozemské krajiny vyvolal řadu interpretací. Někteří odborníci se domnívají, že nezobrazuje jen člověka, ale celou přírodu ve stavu úzkosti. Postava, která si zacpává uši, jako by chtěla přehlušit nesnesitelný zvuk, se stává pouhou nádobou pro zdrcující hrůzu, která ji obklopuje.

Munchovo mistrovské dílo stále nepřestává uchvacovat a děsit, jeho tajemství se rozplétají a odhalují hluboké zákoutí umělcovy neklidné duše. Při pohledu na tento ikonický obraz si připomínáme, že umění, stejně jako život sám, je často odrazem složitých emocí, které se skrývají v lidském srdci. 

Zdroje: news.artnet.com, pictolic.com, cs.wikipedia.org/wiki/Edvard_Munch