Její tvář je dětsky nevinná. S očima upřenýma k nebesům se tiše modlí. Obklopena zlatým světlem, oděna do dlouhé bíle košilky a modrého pláště, vystupuje na půlměsíc nesený cherubíny. Dokonalý obraz Panny Marie z roku 1660 až 1665 bere dech. Právě pro jeho klid, jenž z něj vyzařuje, si ho pořídil také soukromý sběratel z Valencie.

Dílo bylo ale dost zašlé a špinavé, oslovil proto restaurátora starožitností, aby ho vyčistil. Za práci mu zaplatil třicet tisíc korun. Těšil se, jak se obraz změní. Když se mu po několika dnech vrátil, nevěřil svým očím. Neposkvrněné početí El Escorial bylo opravdu jiné. Důvod byl jasný. Tvář Panny Marie byla zcela znetvořená.

Zničený barokní obraz

Sběratel byl v šoku. Měl pocit, že si z něj restaurátor vystřelil a někde se objeví skrytá kamera. Bohužel čelil realitě. Z plátna na něj hleděl obličej, jenž připomínal dětskou kresbu. Ihned práci reklamoval. Druhý pokus nedopadl o mnoho lépe. Marie se sice zbožně dívala směrem vzhůru, její podoba byla ale stále na hony vzdálená originálu.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Zpackaný pokus o obnovu obrazu byl španělskou profesní asociací restaurátorů a konzervátorů (Acre) označený za vandalismus. „Bohužel se tyto případy stávají mnohem častěji, než se předpokládá,” říká viceprezidentka společnosti María Borja. „Do děl zasahují lidé, kteří nemají žádné odborné vzdělání. Jsou tak nenávratně zničena.”

Hlavním důvodem je, že ve španělském zákoníku není nikde specifikováno, kdo může zasahovat do aktiv kulturního zájmu, ať už movitých nebo nemovitých. Nevydařená oprava Neposkvrněného početí El Escorial byla pomyslnou poslední kapkou, jež tento problém donutila otevřít. 

Vtipné pokusy

Restaurátorské pokusy, připomínající scénu z filmu o Mr. Beanovi, jenž zničí obraz Whistlerova matka, se objevují po celém světě. Mezi nejslavnější nechvalně známé incidenty patří například kolumbijská socha sv. Antonína Paduánského ze 17. století, která po opravě vypadá jako transvestita, nebo socha sv. Jiří z 16. století z kostela San Miguel de Estella v Navarre, jenž je podobná Tintinovi.

Zdroj: Youtube

Sociální sítě obletěla také rekonstrukce 81leté Cecilie Giménez, která se rozhodla opravit fresku Ježíše v kostele Sanctuary of Mercy ve Španělsku. Z půvabné tváře vytvořila tzv. opičího Krista.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.livescience.com, www.lasprovincias.es, www.thesun.co.uk, www.artincontext.org