Pozůstatky Cheddarského muže byly objevené v roce 1903 v Goughově jeskyni v Cheddarské rokli v Somersetu a jsou tak nejstarší kompletní kostrou nalezenou ve Velké Británii. Hovoří se o ní také jako o pozůstatcích prvního moderního Brita, jako o kostře datované do doby 7 150 let před naším letopočtem.

Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Muž z doby kamenné má moderního nástupce

Před dvaceti lety vědci pomocí DNA z jednoho stoličkového zubu Cheddarského muže identifikovali Adriana Targetta jako přímého potomka a vysledovali tak jejich rodovou linii v oblasti Cheddarské rokle přibližně devět tisíciletí zpět.

Nedávná studie DNA muže z Cheddaru, při níž byla použitá nejmodernější technologie, odhalila forenzní rekonstrukci rysů jeho obličeje, odstínu pleti, barvy očí a struktury vlasů.

K překvapení vědců měl člověk z Cheddaru "tmavou až černou" pleť a nápadně modré oči, což je v rozporu s dřívějšími předpoklady, podle nichž měli dávní Britové světlejší odstíny pleti. Tento objev naznačuje, že geny spojené se světlejší pletí se začaly šířit teprve asi před 8 500 lety, kdy se lovci-sběrači tmavé pleti křížili s prvními zemědělci z Blízkého východu nesoucími geny pro světlou pleť.

Jako vejce vejci?

Adrian Targett vyjádřil údiv nad rodinnou podobností, když porovnával své vlastní rysy s novou rekonstrukcí člověka z Cheddaru. Oba měli modré oči a podobné rysy obličeje, například výrazný nos a vlnité vlasy. Zatímco barva kůže u Cheddar Mana značí nejvýznamnější rozdíl v čase, jejich mateřská linie je spojuje, protože mají společného předka. Posuďte sami na titulní fotce.

Kdo byli „Cheddarové“?

Cheddarové přišli do Británie přibližně před 11 700 lety, když přešli z kontinentální Evropy přes ponořenou pevninu známou jako Doggerland. Byli to lovci a sběrači, kteří se živili zvěří, ořechy a semeny a pohybovali se podle ročních období. Nedávný objev vzhledu člověka z Cheddaru zpochybňuje předpoklady o fyzických rysech dávných Evropanů a zdůrazňuje rozmanité rasové kořeny moderních Britů.

Setkání Adriana Targetta s podobou jeho předka z doby kamenné, člověka z Cheddaru, poukazuje na překvapivou rodinnou podobnost trvající 10 000 let. Tato genetická souvislost vrhá nové světlo na vzhled raných Britů a zdůrazňuje bohatou směsici předků i mezi moderními Brity.

Více informací získáte i z videa zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.thearchaeologist.org, www.nhm.ac.uk