Kromě velkých civilizacích Mezopotámie, Egypta a údolí Indu byly na světě i další záhadné civilizace, jež nejsou dosud lidstvu tolik známé. Jednou z nich je civilizace vzniklá na březích Černého moře přibližně před 7 000 lety, jíž se začalo říkat varnská kultura – odtud i dnešní název bulharského města. Varnská kultura byla úžasně vyspělá a její civilizace byla starobylejší než říše v Mezopotámii a Egyptě. Zároveň byla první známou kulturou vyrábějící zlaté artefakty. A právě ty byly nalezeny v hrobce číslo 43.

Na dokument se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Strukturovaná společnost se zlatými pohřby nejbohatších

Uvnitř hrobu 43 objevili archeologové ostatky vysoce postaveného muže pohřbeného s nezměrným bohatstvím. Na nekropoli bylo celkem odkryto více než 300 hrobů a mezi nimi bylo nalezeno přes 22 000 nádherných artefaktů. Celková váha zlata dosahovala neskutečných 6 kilogramů. Kromě toho zde byly nalezeny i kvalitní křemenné nástroje, šperky, měď, schránky středomořských měkkýšů, keramika a obsidiánové čepele a korálky. Varnská společnost byla strukturovaná a elitní členové společnosti byli pohřbíváni v rubáších se zlatými ozdobami všitými do látkových obalů a jejich hroby byly obtěžkány poklady.

Bohatství hrobu 43 skrývalo přitom bohatství až neuvěřitelné. Muž, který zde byl pohřben, byl s největší pravděpodobností nějaký vládce či vůdce, který později vešel ve známost jako muž z Varny. V hrobě bylo nalezeno i žezlo, symbol vysoké hodnosti nebo duchovní moci. Navíc měl muž přes penis pochvu z ryzího zlata.

Začátek patriarchátu

Podle slov Marije Gimbutasové, litevsko-americké archeoložky, právě koncem 5. tisíciletí př. n. l. začal v Evropě přechod k mužské dominanci. Ve varnské kultuře bylo totiž pozorováno, že přibližně v této době se začalo mužům dostávat lepšího posmrtného zacházení. Pohřby na varnské nekropoli také nabídly mnohem více než jen vzácné artefakty. Badatelé zjistili, že muži a ženy byli v hrobech ukládáni v odlišných polohách - muži leželi na zádech, zatímco ženy byly uloženy v poloze plodu. Jiné hroby zase neobsahovaly vůbec žádné ostatky a byly to jen "symbolické hroby" pro nejbohatší.

Poselství varnské kultury

Varnská civilizace i přes neuvěřitelnou vyspělost zanikla a koncem 5. tisíciletí př. n. l. se začala rozpadat vlivem kombinace několika faktorů, jako jsou klimatické změny nebo vpády bojovníků. Příslušníci varnské kultury však po sobě zanechali mnoho trvalých odkazů a připravili půdu pro vznik pozdějších civilizací v celé Evropě. Právě hrob číslo 43 se stal jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů, které kdy byly v Bulharsku učiněny.

Zdroje:

www.ancient-origins.net, en.wikipedia.org/wiki/Varna_Province, newcarsz.com