Vědci objevili vedle 5000 let staré kostry tajemného muže největší zlatý poklad

Jarouš M Komořanský | 17. 3. 2022

Je tomu již padesát let, kdy narazili archeologové v Bulharsku poblíž Varny na rozsáhlou nekropoli z doby měděné z 5. tisíciletí př. n. l. V nekropoli nalezli nejstarší zlaté artefakty, jaké kdy byly objeveny. Mezi nálezy vynikal hrob číslo 43, kde bylo nalezeno více zlata než v celém zbytku světa v témže období.

Kromě velkých civilizacích Mezopotámie, Egypta a údolí Indu byly na světě i další záhadné civilizace, jež nejsou dosud lidstvu tolik známé. Jednou z nich je civilizace vzniklá na březích Černého moře přibližně před 7 000 lety, jíž se začalo říkat varnská kultura – odtud i dnešní název bulharského města. Varnská kultura byla úžasně vyspělá a její civilizace byla starobylejší než říše v Mezopotámii a Egyptě. Zároveň byla první známou kulturou vyrábějící zlaté artefakty. A právě ty byly nalezeny v hrobce číslo 43.

Na dokument se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Strukturovaná společnost se zlatými pohřby nejbohatších

Uvnitř hrobu 43 objevili archeologové ostatky vysoce postaveného muže pohřbeného s nezměrným bohatstvím. Na nekropoli bylo celkem odkryto více než 300 hrobů a mezi nimi bylo nalezeno přes 22 000 nádherných artefaktů. Celková váha zlata dosahovala neskutečných 6 kilogramů. Kromě toho zde byly nalezeny i kvalitní křemenné nástroje, šperky, měď, schránky středomořských měkkýšů, keramika a obsidiánové čepele a korálky. Varnská společnost byla strukturovaná a elitní členové společnosti byli pohřbíváni v rubáších se zlatými ozdobami všitými do látkových obalů a jejich hroby byly obtěžkány poklady.

Neolitický dětský hrob skrýval záhadný předmět. Vědci netuší, jaký byl jeho účel
Magazín

Neolitický dětský hrob skrýval záhadný předmět. Vědci netuší, jaký byl jeho účel

Bohatství hrobu 43 skrývalo přitom bohatství až neuvěřitelné. Muž, který zde byl pohřben, byl s největší pravděpodobností nějaký vládce či vůdce, který později vešel ve známost jako muž z Varny. V hrobě bylo nalezeno i žezlo, symbol vysoké hodnosti nebo duchovní moci. Navíc měl muž přes penis pochvu z ryzího zlata.

Začátek patriarchátu

Podle slov Marije Gimbutasové, litevsko-americké archeoložky, právě koncem 5. tisíciletí př. n. l. začal v Evropě přechod k mužské dominanci. Ve varnské kultuře bylo totiž pozorováno, že přibližně v této době se začalo mužům dostávat lepšího posmrtného zacházení. Pohřby na varnské nekropoli také nabídly mnohem více než jen vzácné artefakty. Badatelé zjistili, že muži a ženy byli v hrobech ukládáni v odlišných polohách - muži leželi na zádech, zatímco ženy byly uloženy v poloze plodu. Jiné hroby zase neobsahovaly vůbec žádné ostatky a byly to jen "symbolické hroby" pro nejbohatší.

Poselství varnské kultury

Varnská civilizace i přes neuvěřitelnou vyspělost zanikla a koncem 5. tisíciletí př. n. l. se začala rozpadat vlivem kombinace několika faktorů, jako jsou klimatické změny nebo vpády bojovníků. Příslušníci varnské kultury však po sobě zanechali mnoho trvalých odkazů a připravili půdu pro vznik pozdějších civilizací v celé Evropě. Právě hrob číslo 43 se stal jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů, které kdy byly v Bulharsku učiněny.

Zdroje:

www.ancient-origins.net, en.wikipedia.org/wiki/Varna_Province, newcarsz.com

Tagy Bulharsko Černé moře Egypt Evropa Indus kultura Marija Gimbutasová Mezopotámie Varna zlato