Chodby, kde září zelenkavé světlo, jsou proslulé na zdi zachyceným stínem, možná duchem na věky zatracené bytosti. Výklenek, ve kterém se úkaz objevil a zase ztratil, zaujal už na začátku 2. světové války pohlaváry nacistické třetí říše, okultisty z pověstné lóže mystické Thule. Ti věřili, že jihlavské podzemí vede do tajemné říše Agarthy, skryté kdesi pod masivem Himálaje, kde se údajně před tisíci lety skryli příslušníci dávné vysoce inteligentní civilizace. Nacističtí okultisté chtěli pomocí jejich skryté magie zvané Vril ovládnout svět.

V ospalém protektorátním Iglau se tak od začátku války vystřídala řada tajemných mužů v černých uniformách s umrlčími lebkami na brigadýrkách, kteří přijížděli přímo z Berlína. Do podzemí pronikali nenápadně jednou z budov na jihlavském náměstí, kterou okupovala německá správa.

Kam až na cestě z Jihlavy do Agarthy nacisté dorazili, však zůstalo skryto v podzemí. Písemné doklady, pokud kdy existovaly, pohltil na konci války oheň, a „badatelé“ si svá tajemství vzali do hrobu. Zakladatel lóže Thule Rudolf von Sebottendorf totiž na sklonku války 8. května 1945 spáchal sebevraždu. V jihlavském podzemí zbyla jen negativní energie, stín zla a černá magie, kterou mystici z Thule vyzývali.

Chodby jsou raženy ve skalním rulovém ostrohu téměř pod celým městem.
První patro je v hloubce 2 až 4 metrů, druhé ve 4 až 6 metrech a třetí v hloubce až 14 metrů.
Nejhlubší místo je 22 metrů pod povrchem. Chodby jsou široké 2 až 2,5 metru a vysoké 1,8 až 2 metry.
Podzemí je přístupné veřejnosti od dubna do října. Za vstup zaplatíte 40 korun.

.