Dorchesterský hrnec nepřestává zajímat badatele i nadšence. Zatímco se dále noříme do tajemství starověkých civilizací a zkoumáme možnosti oopartů, tento záhadný artefakt nám připomíná, že naše poznání historie a technologie nemusí být zdaleka úplné.

Podobný „zvon“ badatele zmátl, protože údajně pocházel z pevného kamene, který je součástí Roxburského konglomerátu starého 500 milionů let. Tento nevysvětlitelný artefakt vyvolal debaty a zaujal jak mainstreamové vědce, tak i okrajové teoretiky.

Na video o tom, proč by tento hrnec neměl existovat, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Co je to za nádobu?

Dorchesterský hrnec měří na výšku asi 11 cm a pyšní se nádhernými geometrickými vzory vyraženými v lesklém stříbře. Jeho řemeslné zpracování svědčí o úrovni dovednosti a sofistikovanosti, která se vymyká době, do níž je řazen. Zatímco běžní archeologové označili předmět za svícen nebo dýmku z viktoriánské doby, okolnosti nálezu předmětu toto vysvětlení zpochybňují.

Nádoba zapuštěná v prastaré skále

Podle dobových svědectví byl hrnec při výbuchu odstřelený ze skály nebo balvanu. Vyvolává to zásadní otázku: jak mohla být složitá kovová nádoba zapuštěná do skály staré 500 milionů let?

Roxburský konglomerát, odkud údajně pochází, byl geologicky datovaný do období ediakaru, tedy do doby před 570 až 593 miliony let. Takové časové zařazení je vzhledem k technologickým možnostem té doby nemyslitelné.

Co jsou ooparts

Ooparts, neboli artefakty, které se vymykají z kontextu své doby, vědce dlouho mátly a představovaly předměty, které jako by existovaly mimo kontext své doby. Dorchesterský hrnec je jedním z takových příkladů, který se vymyká běžnému chápání lidské historie a technologického pokroku. Pokud hrnec skutečně pochází ze skály, jak se předpokládá, jeho existence zpochybňuje vše, co víme o starověkých civilizacích a vývoji lidské technologie.

Motiv pravěké rostliny

Zajímavé je, že design na hrnci přidává další vrstvu záhady. Botanici identifikovali rostlinu vyobrazenou na hrnci, která údajně zmizela ze Země před více než 100 000 lety. Toto odhalení dále rozšiřuje propast mezi vznikem hrnce a známými historickými časovými údaji.

Navzdory různým teoriím se dosud neobjevilo žádné definitivní vysvětlení dorchesterského hrnce. Zůstává hádankou a pravá podstata jeho původu je zahalena nejistotou. Hlavní teorie jej přisuzuje viktoriánské éře, ale toto vysvětlení se nezabývá okolnostmi jeho nálezu a řemeslným zpracováním. Někteří okrajoví teoretici naopak navrhují, že hrnec by mohl být produktem dávné civilizace, která předcházela známé historii lidstva.

Dokud tajemství neodhalíme, zůstane dorchesterský hrnec fascinující hádankou, která zpochybňuje naše vnímání minulosti a nabízí pohled do neznámých sfér lidské existence.

Zdroje: www.transcend.org, en.wikipedia.org/wiki/Dorchester_Pot