Podle hinduistické mytologie je Nága obrovský had se čtyřmi nohami s velkými drápy. Má dračí hlavu a kápi kolem krku. Obecně jde o polobožské bytosti s nadpřirozenými schopnostmi, jež slouží Buddhovi.

Obyvatelé thajské vesničky Phon Phisai věří, že Phayanak neboli král Nagasů, obývá vody Mekongu nedaleko jejich obydlí a dává o sobě vědět na konci půstu, při úplňku 11. lunárního měsíce. V ten večer lze spatřit podivný úkaz, který je přitahován tisíci diváky. Z řeky vystupují do výšky několika metrů červené, zelené, žluté a oranžové ohnivé koule o velikosti od milimetrů po desítky centimetrů.

Naga koule v Mekongu

Světelné útvary nevydávají žádné zvuky ani po nich nezůstává žádný kouř. Jednoduše vyletí z vody a pak zmizí neznámo kam. Existuje spousta svědků, již tvrdili, že ohnivé koule spatřili i v květnu. Řada domorodců přísahá, že fenomén viděli již jejich rodiče a prarodiče. Faktem ale je, že o jejich existenci se začalo mluvit až po roce 1990, kdy začal být pořádán festival Phayanak.

Místní jsou přesvědčeni, že jde o zázrak. Vědci jsou však skeptičtější i přesto, že se jejich původ zatím nedokázalo vysvětlit. Řada odborníků tvrdí, že jde o podvrh. Důkazem má být film z roku 2002 odvysílaný thajskou nezávislou televizí iTV. V programu nazvaném Code Cracking natočil tým investigativních novinářů laoské vojáky, kteří během festivalu stříleli přes řeku světlice. Pořad vzbudil ohromný rozruch a dokonce i diplomatickou roztržku s Laosem. Přímé spojení s koulemi se však neprokázalo.

Další odborníci si myslí, že světla jsou způsobená rozkladem organické hmoty v řečišti. Při něm vzniká metan, jenž probublává na povrch, kde se spontánně vznítí. Tato hypotéza má však několik „ale". Metan hoří jen z přítomnosti fosfinu kombinovaného s tetrahydridem fosforečným. Potřebné podíly těchto plynů se v přírodě téměř nenacházejí. V laboratorních podmínkách se navíc ukázalo, že vznícení je modrozelené a vytváří černý kouř. Za žádných podmínek nehoří červeně ani nemá podobu ohnivé koule.

Záhada hořících koulí

Dalším problémem je také rychlost, jakou se světla objevují. „Aby se ohnivé koule pohybovaly tak, jak se pohybují, musí být těžší než vzduch. Nebo musí být něčím poháněny," tvrdí americký spisovatel a skeptik Brian Dunning. „Nikdo však neslyšel střelbu, ani žádný podobný zvuk jako při ohňostroji."

Zdroj: Youtube

Mekongské koule neboli Bung Fai Phaya Nak tak stále zůstávají záhadou a zázrakem, vyvolaným říčním hadem Nágou. Fenomén každoročně přiláká kolem 400 tisíc diváků a do regionu přináší téměř 60 milionů korun.

Zdroj: www.skeptoid.com, www.thajsko.com, www.en.wikipedia.org