Muž kopal na poli brázdu a odkryl nádhernou ženskou tvář. Vědci jsou z cenného pokladu nadšeni

Lenka Bělská | 6. 12. 2022

Pásmo Gazy je považováno za začarovaný kraj. Na území o rozloze Bratislavy jsou konflikty mezi islámskými militanty a Židy na denním pořádku. To, že se nejedná o nic neobvyklého, dokazuje vzácný objev místního farmáře. Na poli vykopal hlavu bohyně války a lovu.

Pásmo Gazy je dlouhé 45 km a široké 5 až 7 km. Lemuje pobřeží Středozemního moře mezi Izraelem a Egyptem. Žije zde přibližně 1,4 milionu Palestinců. Je tak jedním z nejhustěji zalidněných území ve světě.

Šigirská modla: Obří dřevěná socha je dvakrát starší než pyramidy. Je velkou vědeckou záhadou
Magazín

Šigirská modla: Obří dřevěná socha je dvakrát starší než pyramidy. Je velkou vědeckou záhadou

Jeho historii nejlépe popisuje Starý zákon hebrejské Bible. Podle něj patřila vesnice a osady Gaza k zemi Kanaán, které Bůh daroval Abrahamovi a jeho potomstvu. Právě zde začínají počátky konfliktu. Navíc, strategická poloha této oblasti vedla k tomu, že se pás stával základnou různých armád. Egypťané, Babyloňané, Římané, ale také Křesťané, Židé a Muslimové. Všichni zde bojovali ve jménu Boha, Alláha, Jahveho, ale také bohyně Anat.

Bohyně Anat v pásmu Gazy

Nidal Abu Eid pracoval na svém poli. Již několik hodin oral, když radlice na něco narazila. Farmář se podíval na okraj brázdy a zvedl podivný kámen. Trochu ho očistil a dal do kapsy. Když se vrátil domů, ponořil ho do vody a důkladně omyl. Před jeho očima se objevila nádherná ženská tvář.

Zdroj: Youtube

Tušil, že v rukou drží něco cenného. Proto artefakt zanesl na místní úřady, které kontaktovaly archeology. Ti ho následně identifikovali jako část sochy zobrazující kanaánskou bohyni války a lovu Anat.

Pozorně si prohlédněte tuto asyrskou tabuli. Co vám připomíná plovoucí muž? Vědci se hádají
Magazín

Pozorně si prohlédněte tuto asyrskou tabuli. Co vám připomíná plovoucí muž? Vědci se hádají

Hlava je vytesaná z vápence. Je 22 cm vysoká a pyšní se propracovanými rysy. Temeno ji zdobí hadí korunka. Pravděpodobně pochází z období okolo roku 2500 př. n. l. Profesor archeologie Aren Meir z univerzity Bar-Ilan ale poznamenal, že datování je sporné. Nikdy předtím podobnou památku neviděl.

Hlava bohyně

Anat byla spojována s válkou, lovem a smrtí. Často je uváděna též jako bohyně lásky. Tato funkce ale z dobových pramenů nevyplývá. Byla převzata z egyptského náboženství. Uctívali ji ale také v Mezopotámii a na Kypru. Kananejci, žijící před 4000 lety na území dnešního Izraele, Palestiny, Libanonu, Jordánska a Sýrie, ji považovali za jednu z nejdůležitějších bohyň a symbol odporu proti Židům.

Právě proto jsou vědci, místní tisk, ale především palestinští politici z nálezu nadšeni. „Takové objevy dokazují, že Palestina má historii a kulturu sahající hluboko do minulosti. Nikdo ji nemůže popřít ani zfalšovat,” řekl ředitel Ministerstva turismu a památek v Gaze Jamal Abu Rida.

Zdroj:

www.ndtv.com, www.historynet.com, www.en.wikipedia.org

Tagy Bible Bratislava Egypt Gaza Izrael Kanaán Palestina Pásmo Gazy Středozemní moře válka