Muž si nechal na zahradě hloubit studnu. Dělníci vykopali poklad v přepočtu za 2 miliardy korun

Lenka Bělská | 12. 1. 2023

Srí Lance se přezdívá „Šperkovnice Indického oceánu”. Není divu. Na ostrově o velikosti Sicílie narazíte na drahokamy na každém kroku. Přesvědčil se o tom i místní obchodník, který při kopání studny objevil 510 kilogramů těžký balvan, tvořený ze světle modrých safírů.

Byla to čistá náhoda. Dělníci hloubili širokou díru již několik hodin, když najednou narazili na kulatý šedý balvan. Když se na něj podívali pozorněji, spatřili v jeho struktuře malé bleděmodré kamínky. Začínali tušit, o co se jedná. Vyrostli přece na Srí Lance - ostrově drahokamů.

Vědci seškrábali horní vrstvu tohoto starého obrazu. Objevili obrovské tajemství, a to doslova
Magazín

Vědci seškrábali horní vrstvu tohoto starého obrazu. Objevili obrovské tajemství, a to doslova

Zavolali proto majitele pozemku pana Gamageho, jenž se živí jako obchodník s drahými kameny. „Hned jsem poznal, že jde o shluk hvězdných safírů, spojených k sobě bahnem,” přiznal se. Tyto kameny se pyšní zvláštním světelným efektem, známým jako asterismus.

 Safír šťastné náhody

Asterismus se projevuje na půlkulatých, hladkých a lesklých drahokamech. Čtyřcípé, šesticípé, dvanácticípé, osmnácticípé a dokonce i čtyřiadvaceticípé hvězdy, jež se odráží od slunce nebo bodového světla, jsou tvořeny minerálem rutinem.

Zdroj: Youtube

Tento efekt je cenný. Odborníci proto předpokládají, že shluk vzácných kamenů ze zahrady pana Gamageho, jenž je pravděpodobně největším na světě, má hodnotu 2,5 milionu karátů za 2,1 miliardy korun.

Farmář zabil prase. V jeho žlučníku objevil poklad, který měl cenu v přepočtu 13 milionů korun
Magazín

Farmář zabil prase. V jeho žlučníku objevil poklad, který měl cenu v přepočtu 13 milionů korun

Vyzvednout obří balvan a vyčistit asi 400 milionů let staré safíry od nánosů usazenin trvalo odborníkům rok. Celou tu dobu majitel nález, který pojmenoval Safír šťastné náhody, tajil. Podle svých slov se bál o bezpečnost. Oblast Ratnapura je známá pro své objevy vysoce kvalitních drahokamů, proto je také cílem řady zločinců.

Safíry ze Srí Lanky

Srí Lanka vyvezla v roce 2020 klenoty a šperky v hodnotě více než 11 miliard korun. Především šlo o modré, růžové, žluté, fialové, bílé, zelené a oranžové safíry o velikosti 5 až 15 karátů. 

Lesklých kamínků si všimli již buddhisté ze severní Indie v roce 500 před naším letopočtem. Ty měnily se zahraničními obchodníky. „Šperkovnice Indického oceánu” se tak stala jedním z hlavních cílů všech, již toužili zbohatnout. Dodnes jsou místní safíry považovány za nejkvalitnější na světě. 

Nejznámějším je modrý klenot „Srdce oceánu“ ze slavného filmu Titanic a 2karátový cejlonský safír zasazený do prstenu z bílého zlata, který daroval Charles, princ z Walesu, Lady Dianě. Thilak Weerasinghe, předseda Národního úřadu pro klenoty předpokládá, že drahokamy z balvanu Šťastné náhody budou zajímat především soukromé sběratele nebo muzea.

Zdroj:

www.wikijii.com, www.dailymail.co.uk, www.radynacestu.cz

Tagy drahokam Indický oceán Indie Karel III. Britský Sicílie Srí Lanka studna Titanic