Byla to čistá náhoda. Dělníci hloubili širokou díru již několik hodin, když najednou narazili na kulatý šedý balvan. Když se na něj podívali pozorněji, spatřili v jeho struktuře malé bleděmodré kamínky. Začínali tušit, o co se jedná. Vyrostli přece na Srí Lance - ostrově drahokamů.

Zavolali proto majitele pozemku pana Gamageho, jenž se živí jako obchodník s drahými kameny. „Hned jsem poznal, že jde o shluk hvězdných safírů, spojených k sobě bahnem,” přiznal se. Tyto kameny se pyšní zvláštním světelným efektem, známým jako asterismus.

 Safír šťastné náhody

Asterismus se projevuje na půlkulatých, hladkých a lesklých drahokamech. Čtyřcípé, šesticípé, dvanácticípé, osmnácticípé a dokonce i čtyřiadvaceticípé hvězdy, jež se odráží od slunce nebo bodového světla, jsou tvořeny minerálem rutinem.

Zdroj: Youtube

Tento efekt je cenný. Odborníci proto předpokládají, že shluk vzácných kamenů ze zahrady pana Gamageho, jenž je pravděpodobně největším na světě, má hodnotu 2,5 milionu karátů za 2,1 miliardy korun.

Vyzvednout obří balvan a vyčistit asi 400 milionů let staré safíry od nánosů usazenin trvalo odborníkům rok. Celou tu dobu majitel nález, který pojmenoval Safír šťastné náhody, tajil. Podle svých slov se bál o bezpečnost. Oblast Ratnapura je známá pro své objevy vysoce kvalitních drahokamů, proto je také cílem řady zločinců.

Safíry ze Srí Lanky

Srí Lanka vyvezla v roce 2020 klenoty a šperky v hodnotě více než 11 miliard korun. Především šlo o modré, růžové, žluté, fialové, bílé, zelené a oranžové safíry o velikosti 5 až 15 karátů. 

Lesklých kamínků si všimli již buddhisté ze severní Indie v roce 500 před naším letopočtem. Ty měnily se zahraničními obchodníky. „Šperkovnice Indického oceánu” se tak stala jedním z hlavních cílů všech, již toužili zbohatnout. Dodnes jsou místní safíry považovány za nejkvalitnější na světě. 

Nejznámějším je modrý klenot „Srdce oceánu“ ze slavného filmu Titanic a 2karátový cejlonský safír zasazený do prstenu z bílého zlata, který daroval Charles, princ z Walesu, Lady Dianě. Thilak Weerasinghe, předseda Národního úřadu pro klenoty předpokládá, že drahokamy z balvanu Šťastné náhody budou zajímat především soukromé sběratele nebo muzea.

Zdroj:

www.wikijii.com, www.dailymail.co.uk, www.radynacestu.cz