Tisíciletá záhada obřího afrického kruhu je vyřešena: Vysvětlení vědce zklamalo

Namibijská poušť

Namibijská poušť

Foto: Freepik

Záhada afrického pohádkového kruhu je konečně vyřešena. Senzaci za ní ale nečekejte. Podle vědců jsou totiž podivné skvrny v travnaté poušti v Namibii způsobené toxickými šťávami. Stejnou látkou, která se používá v jedovatých šípech.

Ticíce let byly holé skvrny na zemi v travnaté poušti Namibii přezdívané "vílí kruhy" věděckou záhadou, kterou se nedařilo rozluštit. Spekulovalo se, zda tyto kruhy netvoří termiti nebo hlodavci.

Tisíciletá záhada vyřešena

Nyní, jak se zdá, vědci z Pretorijské univerzity konečně našli rozuzlení. Jejich teorie je přesvědčivá a dává smysl. Rostliny mléčného keře podle nich uvolňují toxickou šťávu, která brzdí růst jiných rostlin.

Pohádkové kruhy na pastvinách v Africe jsou tak s velkou pravděpodobností tvořeny rostlinou, která po svém odumření uvolňuje do půdy toxickou šťávu. Tato jedovatá míza, kterou místní křováci používají k namáčení hrotů svých loveckých šípů, pochází z rostlin druhu Euphorbia.

Podle vědců je pryšec (Euphorbia) zodpovědný za holé kruhové skvrny v půdě, které jsou roztroušeny po celé travnaté poušti v Namibii a které vědeckou komunitu mátly celá desetiletí.

Mezi jižní Angolou a severní částí jižní Afriky se nacházejí stovky tisíc pohádkových kruhů o průměru od 2 do 15 metrů. 

Vysvětlení, které zklamalo

Odborníci nyní odhalili, že tyto kruhy vytváří dva druhy pryšců rodu Euphorbia. E. damarana a E. gummifera. Ty při svém odumírání uvolňují vodu odpuzující šťávu, která brzdí růst ostatních travnatých rostlin a tím vznikají jakési pusté kruhy bez rysů. Poměrně vysoké teploty místního klimatu pak dodávají vzniklým obrazcům jakousi přesvědčivou patinu.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Průlomovou studii o pohádkových kruzích provedli vědci z univerzity v Pretorii v Jihoafrické republice ve spolupráci s vědci z univerzity ITMO v Petrohradě v Rusku. 

"Existuje několik teorií o příčině vzniku vílích kruhů, jejichž mechanismus je velmi různorodý, protože jde o jev, který je velmi obtížné prokázat," uvedla profesorka Marion Meyerová z katedry rostlinných a půdních věd Pretorijské univerzity.

Euforbie jsou sukulenty - to znamená, že mají tlusté, masité listy, obvykle kvůli zadržování vody ve vyprahlém podnebí nebo půdních podmínkách - a mohou u lidí způsobit trvalou slepotu, pokud se jejich šťáva dostane do očí. 

V roce 2017 bylo oznámeno, že vílí kruhy jsou částečně způsobeny "inženýry podzemních ekosystémů", jako jsou termiti, mravenci nebo hlodavci.

Na Sibiři se našly obří kruhové labyrinty z neolitu. Nikdo neví, co znamenají

Dalším možným vysvětlením byla "teorie samoorganizace". Ta celý proces vysvětlovala jako konkurenční boj o vodu, během kterého zaujímají rostliny takovou polohu, která následně umožní kořenům nejlepší přístup ke zdroji srážek.

Navzdory množství výzkumů zkoumajících činnost termitů, chemii půdy, hydrauliku půdy a další přirozené vlastnosti vílích kruhů stále existuje řada různých teorií, které se snaží vysvětlit jejich vznik i případnou schopnost dlouhodobého přežití.

Zdroje:

alienradar.net

www.theatlantic.com

www.news18.com