Potupná bitva se odehrála v červenci roku 1807, když Napoleon slavil příměří s carským Ruskem. Jeho družina přišla s nápadem uspořádat hon na králíky, což se jevilo jako nenáročná kratochvíle. Aby šlo o skutečnu oddychovku a císař si mohl hojně zastřílet beztoho, aby hodiny jezdil po lukách a hledal ušáky, organizátor akce Alexander Berthier se rozhodl na louku vypustit stovky králíků z farmářského chovu.

Králíky hnal hlad

Celá historka má několik verzí; podle jedné bylo králíků jen pár set, podle jiné se jich na louce sešly až tři tisícovky. Na přesném čísle nicméně nezáleží, důležité je, že jich bylo hodně. Asistenti je rozmístili v klecích do terénu a jakmile císař vystoupil z kočáru s puškou v ruce, klece otevřeli.

Stalo se však něco podivného. Králíci se nedali na zděšený útěk, neboť vůbec nepochopili, že mají hrát roli lovené zvěře. Lidí se nebáli, naopak byli zvyklí, že od nich dostávali mrkev a další dobroty. Radostně se tedy vrhli Napoleonovi vstříc v domnění, že jim něco přinesl.

Napoleon na útěku

Je možné, že ho chtěli jen přátelsky přivítat a nechat se od něj podrbat za ušima. To ale zase nepochopil císař. Celá králičí akce totiž byla pamětníky popisována jako jeden velký hrozivý útok, připomínající pád Bastilly. Králíci se srotili okolo císařových nohou a začali mu šplhat po uniformě až k ramenou. Jakmile setřásl jednoho, už na něho lezl druhý. Kočí marně práskali bičem, aby králíky zahnali. Napoleon se dal na ústup. Podařilo se mu vběhnout do kočáru, ale králíci ho pronásledovali až sem. Nešlo se jich zbavit.

Teprve když kočí práskl do koní a vůz se rozjel, ušáci další útok vzdali. Vítěz významných bitev u Slavkova a u Friedlandu si tehdy připsal na konto jednu potupnou prohru; před houfem dotěrných králíků ho zachránil jen útěk.

Zdroje: www.mentalfloss.com, telanganatoday.com