Fragmenty zeleného chloritu o šířce 2,7 cm a tloušťce 0,9 cm byly objeveny v roce 2008 v jeskyni Denisova, nacházející se v pohoří Altaj na Sibiři, ve vrstvě půdy, která byla pomocí izotopové analýzy kyslíku datována do období před 40 000 lety. Toto zjištění vyrazilo paleontologům dech. 

„Ve stejné vrstvě jsme vykopali kosti vyhynulého příslušníka rodu Homo, označovaného jako altaiensis, jež byl geneticky odlišný od neandrtálců i moderních lidí. Což znamená, že nejstarší kamenný náramek nevyrobil náš druh, považovaný za vrchol evoluce. To je docela vtipné,” říká ředitel Institutu archeologie a etnografie Ruské akademie věd Anatolij Derevjanko.

Náramek z doby kamenné

Vědci předpokládali, že denisované, kteří se spolu s neandrtálci od moderního člověka oddělili přibližně před 500 000 lety, nebyli příliš zruční. Za vrchol jejich řemeslného umění bylo považováno využití zvířecích zbytků nebo výroba pěstních klínů. Objev kamenného šperku ale ukazuje pravý opak. Byl totiž opracován nástrojem podobným dnešním moderním vrtačkám.

„Do kamene byla vyhloubena díra s takovou přesností, kterou dnes umí vyvinout pouze vrták s vysokou rotací,” vysvětluje Irina Salnikova z Muzea historie a kultury národů Sibiře a Dálného východu v Novosibirsku. Do ní se zavěsil přívěsek. Náramek byl zároveň pečlivě vyleštěn.

Vyrobit podobný šperk o průměru sedm centimetrů muselo trvat minimálně několik dní. Odborníci navíc zjistili, že zelený chlorit pochází z 200 kilometrů vzdáleného lomu. To naznačuje, že již v tehdejší době měl nevyčíslitelnou hodnotu. S největší pravděpodobností ho proto nosila vysoce postavená žena nebo dítě.

Dávné šperky

„Šperky měly pro starověké lidi magický význam. Měly je chránit před zlými duchy a nemocemi,” říká Salnikova. „Objev proto ukazuje, že se denisované nejen rádi zkrášlovali, ale také měli základy náboženského života.”

Zdroj: Youtube

Vzácný nález přepisuje historii lidstva. Je důkazem, že technologie, o nichž se předpokládalo, že byly vynalezeny až v neolitu, byly používány o tisíce let dříve. Navíc vyhynulým příslušníkem rodu Homo.

Zdroje: www.archaeology.org, www.dailymail.co.uk, www.siberiantimes.com, www.en.wikipedia.org