NASA oznámila plány na zničení Mezinárodní vesmírné stanice. Je nebezpečná!

Lenka Samuely | 13. 2. 2022

Slavná Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), jež je v provozu od listopadu 1998, dosluhuje. NASA ji proto do deseti let zničí. Nahradit by ji měly komerční projekty společností SpaceX nebo Blue Origin.

Původně se předpokládalo, že ISS bude funkční pouze patnáct let. Podle kontrol přímo na místě však odborníci z NASA určili, že stanice bude bezpečná až do roku 2030. Problémy se však v posledních letech kumulují. Loni přestala fungovat toaleta, teplota se nevysvětlitelně zvýšila a porouchal se systém zásobování kyslíkem. Na povrchu hliníkových desek se navíc objevily trhliny.

ISS je nejdražší stavbou, kterou kdy lidstvo vybudovalo. Stála v přepočtu 3,3 bilionu korun. Obíhá Zemi ve výšce kolem 400 km. Její průměrná rychlost je 7 700 m/s. Na Mezinárodní vesmírné stanici se vystřídalo několik stovek astronautů. Trvale obydlena je od 2. listopadu 2000. V současné době se sedmičlenný tým obměňuje každých 6 měsíců.

Lidé a Mezinárodní vesmírná stanice

Posádka má nastavený budíček na šest hodin ráno. Následuje ranní hygiena, kontrola dočasného domova a snídaně. Poté se s řídícím střediskem na Zemi domlouvá denní program prací. Kolem poledne si musí všichni zacvičit. Po obědě je hodinová pauza. Kosmonauti si opět zacvičí a pak se vrací k práci. V 18:55 se sejdou na konferenci s řídícím střediskem. V 19:30 je večeře, zkontrolují se systémy a provede se hygiena. O půl desáté večer se troubí večerka.

Zemi jednoho dne dojde kyslík a zmizí život. Vědci spočítali, kdy se tak stane
Magazín

Zemi jednoho dne dojde kyslík a zmizí život. Vědci spočítali, kdy se tak stane

Mezi hlavní oblasti výzkumu se řadí experimenty z biologie (biomedicína a biotechnologie), fyziky (dynamika kapalin, materiálové vědy, kvantová fyzika), astronomie (kosmologie) a meteorologie. Biomedicína se zaměřuje především na vliv pobytu člověka ve vesmíru. Cílem bádání je příprava technologií, jež umožní dlouhodobé mise v rámci sluneční soustavy. Zkoumá se také plankton, který byl nalezen na plášti ISS. Alfa částicový spektrometr AMS-2 zase studuje antihmotu, temnou hmotu a kosmické záření.

NASA - zničení vesmírné stanice

Do roku 2030 by se k ISS měly připojit soukromé vesmírné moduly. Jedním z nich by měl být z dílny SpaceX Elona Muska, jež by se měl nakonec oddělit a vytvořit pak samostatnou stanici. NASA také plánuje, že místo investic do vlastních technologií bude „výstavbu“ objednávat.

Vědci vysílají k tajemnému vesmírnému Poslovi sondu. Má vyvrátit, že jde o UFO
Magazín

Vědci vysílají k tajemnému vesmírnému Poslovi sondu. Má vyvrátit, že jde o UFO

Po vyřazení z provozu budou některé části Mezinárodní vesmírné stanice nasměrovány na tzv. hřbitov vesmírných lodí známý jako Point Nemo. Toto místo v Tichém oceánu, pojmenované podle kapitána ponorky Nautilus z Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořem, je nejodlehlejším za světe. Od nejbližší pevniny je vzdálené 2 688 km. Tam dopadnou trosky, které neshoří v atmosféře.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.cs.wikipedia.org, www.energozrouti.cz, www.cnn.iprima.cz, www.futurism.com, www.businessinsider.com

Tagy Blue Origin Elon Musk Mezinárodní vesmírná stanice NASA Sluneční soustava SpaceX Tichý oceán Země