Původně se předpokládalo, že ISS bude funkční pouze patnáct let. Podle kontrol přímo na místě však odborníci z NASA určili, že stanice bude bezpečná až do roku 2030. Problémy se však v posledních letech kumulují. Loni přestala fungovat toaleta, teplota se nevysvětlitelně zvýšila a porouchal se systém zásobování kyslíkem. Na povrchu hliníkových desek se navíc objevily trhliny.

ISS je nejdražší stavbou, kterou kdy lidstvo vybudovalo. Stála v přepočtu 3,3 bilionu korun. Obíhá Zemi ve výšce kolem 400 km. Její průměrná rychlost je 7 700 m/s. Na Mezinárodní vesmírné stanici se vystřídalo několik stovek astronautů. Trvale obydlena je od 2. listopadu 2000. V současné době se sedmičlenný tým obměňuje každých 6 měsíců.

Lidé a Mezinárodní vesmírná stanice

Posádka má nastavený budíček na šest hodin ráno. Následuje ranní hygiena, kontrola dočasného domova a snídaně. Poté se s řídícím střediskem na Zemi domlouvá denní program prací. Kolem poledne si musí všichni zacvičit. Po obědě je hodinová pauza. Kosmonauti si opět zacvičí a pak se vrací k práci. V 18:55 se sejdou na konferenci s řídícím střediskem. V 19:30 je večeře, zkontrolují se systémy a provede se hygiena. O půl desáté večer se troubí večerka.

Mezi hlavní oblasti výzkumu se řadí experimenty z biologie (biomedicína a biotechnologie), fyziky (dynamika kapalin, materiálové vědy, kvantová fyzika), astronomie (kosmologie) a meteorologie. Biomedicína se zaměřuje především na vliv pobytu člověka ve vesmíru. Cílem bádání je příprava technologií, jež umožní dlouhodobé mise v rámci sluneční soustavy. Zkoumá se také plankton, který byl nalezen na plášti ISS. Alfa částicový spektrometr AMS-2 zase studuje antihmotu, temnou hmotu a kosmické záření.

NASA - zničení vesmírné stanice

Do roku 2030 by se k ISS měly připojit soukromé vesmírné moduly. Jedním z nich by měl být z dílny SpaceX Elona Muska, jež by se měl nakonec oddělit a vytvořit pak samostatnou stanici. NASA také plánuje, že místo investic do vlastních technologií bude „výstavbu“ objednávat.

Po vyřazení z provozu budou některé části Mezinárodní vesmírné stanice nasměrovány na tzv. hřbitov vesmírných lodí známý jako Point Nemo. Toto místo v Tichém oceánu, pojmenované podle kapitána ponorky Nautilus z Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořem, je nejodlehlejším za světe. Od nejbližší pevniny je vzdálené 2 688 km. Tam dopadnou trosky, které neshoří v atmosféře.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.cs.wikipedia.org, www.energozrouti.cz, www.cnn.iprima.cz, www.futurism.com, www.businessinsider.com