V roce 1300 v severní Francii podplatil jistý muž jménem Jacquemon žalářníka, aby nechal svého nechtěného zetě zemřít ve vězení bolestivou smrtí. Jacquemon pak s pomocí svého syna zabil jeho synovce Colarta Cordeleho. Zchudlý Cordele sledoval Jacquemona během sklizně a snažil se za ním sklidit pšenici, ale rozzlobil svého strýce tím, že se k němu přiblížil příliš blízko. Jacquemon popadl synovce za kapuci, surově ho shodil na zem a "pobídl svého koně, aby se znovu a znovu prošel" přes jeho zmuchlané tělo.

Jak moc byl středověk krvavý a krutý

Úroveň mezilidského násilí byla ve středověku jistě vyšší než dnes, ale je velmi těžké ji přesně vyčíslit. Tím spíše, když do rovnice zahrneme války a hrůzy genocidy. Částečně je to proto, že měnící se povaha soudního stíhání znamená, že nesrovnáváme podobné s podobným. Změnily se také definice trestného násilí, například znásilnění a domácí násilí byly ve středověku definovány velmi úzce.

Proč byla míra mezilidského násilí ve středověku tak vysoká? Historici nabízejí různá vysvětlení. Steven Pinker předložil psychologickou teorii, podle níž se lidstvo teprve nedávno naučilo krotit své nejdivočejší pudy. To ale ve skutečnosti nevysvětluje složitost reakcí na násilí ve středověku.

Vraždy byly různé, od promyšlených útoků až po hospodské rvačky, které skončily katastrofou. Často se jednalo o příliš bujaré večírky, které se zvrtly. Například v roce 1304 požádal jistý Gerlach de Wetslaria, probošt kostela v salcburské diecézi, o milost za to, že před mnoha lety zabil svého spolužáka, když hravý souboj s mečem skončil tragicky.

Máme zkreslené představy, násilí bylo jiné

Je také velmi obtížné posoudit míru znásilnění ve středověku, protože tento trestný čin podléhal měnícím se definicím. Většina z nich by se dnešníma očima jevila jako nedostatečná. Ženy musely být schopny fyzicky prokázat svůj nesouhlas a samy přitom riskovaly svou pověst a trest. Šance tak byly v jejich neprospěch.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Anglie 14. a 15. století byla také proslulá výskytem děsivých gangů, které často tvořila šlechta. Gangy se pohybovaly po venkově, loupily a zanechávaly za sebou krvavou stopu. Například v roce 1332 byla Folvillova banda obviněna z únosu královského úředníka. Předtím zabili jednoho barona státní pokladny. Byli to mladí muži, kteří se doslova považovali za lidi mimo zákon. Často se zapojovali do svárů a vendet. Čest pro ně byla čest klíčovým pojmem.

V pozdějším středověku vyvolaly rostoucí strukturální nerovnosti způsobené rychlou komercializací a urbanizací řadu nepokojů a povstání. Soustředěny byly podél hlavního obchodního pásu Evropy, od Londýna přes Paříž a Nizozemsko, trhy v Champagne až po obchodní srdce severní Itálie. Nejznámější příklady jsou selské povstání v Anglii v roce 1381, povstání Ciompiů ve Florencii v roce 1378 a pařížské povstání a vzpoura Jacquerie v severní Francii v roce 1358. Zahrnovaly složitá spojenectví povstalců z různých sociálních skupin, kteří požadovali větší zastoupení, brojili proti korupci a protestovali proti své ekonomické marginalizaci.

Zdroje:

www.cambridge.org

www.getty.edu

www.medievalchronicles.com