Vědcům se tak možná podařilo úchvatné rozuzlení, na které se dlouho čekalo. Tvrdí, že za vyhynutím tohoto druhu pravděpodobně stojí obyčejná "dětská" ušní infekce.

Vědci přišli na to, co vyhubilo neandrtálce

Zatímco v moderním světě jsou antibiotika samozřejmostí, v době před 40 000 lety tomu tak rozhodně nebylo. Předpokládá se, že právě nedostatek sofistikované medicíny způsobil, že archaický druh člověka sice trpěl běžnými dětskými nemocemi, ty se mu však staly osudné.

Neandrtálci byli náchylnější k ušním infekcím. Důvodem byly jejich, anatomicky menší uši. Právě ty poskytovaly bakteriím těsnější prostor k ucpání.

To pravděpodobně vedlo k problémům s dýcháním a sluchem, které mohly snadno přejít až k samotnému zápalu plic. Vědci z New Yorku publikovali svá zjištění v časopise Anatomical Record Journal.

Profesor Samuel Márquez z Downstate Health Sciences University řekl: "Může to znít jako přitažené za vlasy, ale když jsme poprvé rekonstruovali Eustachovy trubice neandrtálců, zjistili jsme, že jsou pozoruhodně podobné těm u lidských dětí."

"Infekce středního ucha jsou u kojenců téměř všudypřítomné, protože plochý úhel Eustachovy trubice u kojenců je náchylný k zadržování bakterií zánětu středního ucha, které tyto infekce způsobují - stejný plochý úhel jsme našli u neandrtálců."

Nebyl to člověk, ale úplná banalita

V moderní době se Eustachovy trubice u lidských dětí začínají prodlužovat ve věku kolem pěti let a úhel se stává ostřejším. To umožňuje odvodnění ucha, čímž se tyto opakující se infekce po skončení raného dětství téměř vyloučí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na rozdíl od moderních lidí se však struktura Eustachovy trubice u neandrtálců s věkem nezměnila. To znamenalo, že tyto chronické ušní infekce přetrvávaly.

Dr. Márquez řekl: "Nejde jen o hrozbu úmrtí na infekci. Pokud byste byli neustále nemocní, nebyli byste tak zdatní a efektivní v soupeření se svými bratranci z rodu Homo sapiens o potravu a další zdroje. Ve světě přežití nejsilnějších pak není divu, že zvítězil moderní člověk, nikoli neandrtálec."

Dr. Richard Rosenfeld dodal: "Právě toto nové a dosud neznámé poznání funkce středního ucha u neandertálců nám umožňuje učinit nové závěry ohledně vlivu na jejich zdraví a zdatnost."

Neandrtálci byli blízcí předkové člověka, kteří záhadně vymřeli asi před 40 000 lety. Předpokládá se, že lovili na souši a provozovali rybolov. Vyhynuli však asi před 40 000 lety poté, co se v Evropě prosadil Homo sapiens.

Právě Homo Sapiens byl dlouhou dobu považován za důvod jejich vyhynutí. Nová studie však přináší jasné důkazy, že tomu tak s velkou pravděpodobností nebylo.

Zdroje:

www.ancient-code.com

www.inverse.com

www.sciencedaily.com