Psal se rok 1909. Na nalezišti La Ferrassie ve Francii to hučelo jako v úle. Archeologové stáli kolem kostry právě vykopaného neandrtálce, kterou označili pod číslem jedna. Byla skvěle zachovalá. Jak se později ukázalo, lebka byla nejúplnější a největší, jaká kdy byla objevená. 

Významný byl i nález kostí nohou a chodidel. Právě díky nim odborníci poprvé potvrdili, že naši nejbližší příbuzní chodili vzpřímeně. Pozůstatky La Ferrassie 1 jsou proto považované za klíčové pro studium evoluce člověka.

Rekonstrukce neandrtálce

Zbývalo odpovědět na otázku, jak pětačtyřicetiletý muž, který zemřel před 70 tisíci lety, asi vypadal. Tohoto úkolu se zhostili modeláři pod vedením Jeza Gibson-Harrise. „Francouzská kostra byla téměř kompletní, chyběl pouze kus hrudníku, páteře a pár žeber. Proto jsme tyto části doplnili o fragmenty objevené v izraelské jeskyni v roce 1982,” říká umělec. „Dalším krokem bylo přidat svaly.”

Zdroj: Youtube

Jejich tvar a velikost byly odhadnuté podle toho, kde byly upevněné šlachy. Ukázalo se, že muž byl docela nízkého vzrůstu, podsaditý, ale dobře stavěný. Jeho paže však byly asymetrické. „Pravá byla větší než levá,” upozorňuje Gibson-Harris. „Bylo to způsobeno jednotvárnou prací, jako například čištěním kůží. Kosti se totiž na činnosti, jež během života provádíte, pokud jsou namáhavé a opakující se, adaptují.”

Následně paleoartisté vrátili hominidovi tvář. Namodelovali ji na základě tvaru lebky a zubů. „Zjistili jsme, že muž měl čelist dlouhou 126 mm a je jeho nejvýraznějším rysem,” usmívá se umělec Viktor Deak, který na rekonstrukci spolupracoval.

Chuck Norris neandrtálec

Poslední fází vytváření repliky bylo přidání ochlupení, vlasů a vousů. Zde se tým inspiroval předchozími výzkumy, které potvrdily, že mnoho neandrtálců bylo zrzavých se světlou barvou kůže, což odpovídá životu v chladném klimatu.

Hotová rekonstrukce vzbudila nebývalý zájem. Ukázalo se totiž, že La Ferrassie 1 je nápadně podobný americkému herci a mistru bojových umění, o němž kolují oblíbené vtipy, Chucku Norrisovi. 

Zdroje: www.giantfreakinrobot.com, www.cbc.ca, www.bbc.com, www.en.wikipedia.org