Jak vypadal sex s neandrtálci? Vědci dali dohromady spoustu detailů

Neandertálec.

Neandertálec.

Foto: Roni Setiawan / Shutterstock

Díky vědě už nějakou dobu víme, že první lidé skutečně měli sex s neandrtálci. Jak vypadal? Vědci dali dohromady spoustu detailů.

Jak vypadal sex s neandrtálci?

Genomy neandrtálců, které vědci nedávno zkoumali, odhalily, že lidé se s neandrtálci pářili po tisíce let. Předpokládá se, že tato spojení byla vzácná a sporadická. Měla však smysl: Téměř každý dnešní člověk má v každé buňce svého těla asi 1 až 4 procenta neandertálských genů.

Lidé jsou na světě už 200 000 let. Z toho však bylo zaznamenáno pouze 6 000 let. Nová genetická věda začíná vyplňovat mezery. A příběh, který se dozvídáme, je svým způspobem ohromující.

"Je to něco impozantního," říká mi John Hawks, antropolog z Wisconsinské univerzity. "Je tu zápletka, kterou jsme neznali. Tito lidé mezi sebou komunikovali a díky těmto interakcím přežívali tisíce let. Když to dáte dohromady, vznikne neuvěřitelný příběh."

Takže ano, lidé a neandrtálci měli sex. Ten byl v mnohém podobný tomu dnešnímu. Dokonce se spekuluje, že se do sebe člověk a neandrtálec mohli zamilovat. 

Jistotu, že lidé a neandrtálci měli sex, pak máme díky švédskému vědci jménem Svante Pääbo, který "víceméně vynalezl obor paleogenetiky".

Vědci dali dohromady spoustu detailů

Pokud vás zajímá, zda byli lidé s neandrtálci fyzicky kompatibilní, pak nemůžeme opomenout neandertálské penisy. Ty totiž byly s velkou pravděpodobností velmi podobné těm lidským.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Tím se vlastně oba druhy liší od většiny primátů a dalších savců, jež mají na penisu ostny. Jakési malé výstupky, pokryté keratinem, zahnuté směrem ke kořenu penisu. Tyto trny se někdy nazývají 'zrohovatělé papily'." Právě ty ale lidem i neandertálcům chybí.

Neandrtálci se stejně jako lidé líbali. K tomuto zjištění přispěla analýza Laury Weyrichové, antropoložky z Pensylvánské státní univerzity. Zkoumala pravěký zub, který však obsahoval mikroby podobné bakterii Methanobrevibacter oralis. Stejné, která se dodnes vyskytuje v našich ústech. Dle Weyrichové je pravděpodobnou příčinou přenosu právě líbání. 

Sex s neandrtálci nebyl oproštěn od sexuálně přenosných nemocí. Když před několika lety Ville Pimenoff studoval pohlavně přenosnou infekci lidského papilomaviru, všiml si něčeho zvláštního. Nejsmrtelnější z nich, známý jako HPV-16, přesně odpovídá rozložení neandertálské DNA. 

Lebka moderního člověka ženského pohlaví ze Zlatého koně. Genetické sekvenování lidských ostatků starých 45 000 let odhalilo dosud neznámou migraci do Evropy a ukázalo, že míšení s neandertálci bylo v tomto období běžnější, než se dosud předpokládalo.

Vědci zrekonstruovali nejstarší genom člověka. Pochází z lebky nalezené v Česku

Předpokládá se, že neandrtálci byli monogamní. Takže ano, byli věrní, přestože spali mimo svůj druh. Přesto se vědci domnívají, že sexuální aktivita neandrtálců byla vyšší, než jaká je u jejich lidských soukmenovců. Usuzují na to pomocí často zpochybňované metody měření rozdílu v délce ukazováčku a prsteníčku, která je častou korelací hladiny testosteronu v děloze.

Zdroje:

www.bbc.com

www.science.org

www.history.com