Uhodli byste to vy?

Na oceněné fotografii je ve skutečnosti nebehled obecný, anglicky Atlantic stargazer, ryba vědecky známá jako Uranoscopus scaber, ukrytá na písečném dně Středozemního moře. Tato dravá ryba, známá svýma očima směřujícíma vzhůru, číhá pod pískem pouze s odhalenýma očima a ústy a čeká na nic netušící kořist. Vyskytuje se i v Rudém moři a jinde na světě.

Podívejte se na zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Nebehled v křišťálové vodě jako ve vodopádu

Pietro Formis, který obvykle své práce do soutěží neposílá, se rozhodl sdílet tento snímek, protože ho osobně obdivoval. Nečekal, že se mu dostane tak vysokého ocenění. „Mám obrovskou radost a počítám dny do slavnostního ceremoniálu. Myslím, že uvidím většinu svých, řeknu kolegů, ale jsou to moji hrdinové a špičky fotografie, takže nedokážu popsat, jak jsem šťastný," řekl Formis.

Tohoto úchvatného záběru dosáhl využitím koncentrovaného světla blesku, použitím pomalého času závěrky a pečlivou orchestrací pohybu, aby zachytil nebehleda, téměř magicky osvětleného v křišťálově čisté modré vodě. „Pro mě je to jako vodopád, a pak zezadu vidíte ten děsivý obličej. Pořídil jsem několik různých snímků, ale tenhle mám nejraději," vysvětlil Formis.

Podvodní fotografie se pro Formise stala "posedlostí" díky jeho otci, který ho seznámil s potápěním a navždy mu změnil jeho život. „Chodit do vody a fotit všechnu tu krásu, to je něco, co je pro mě ctí," poznamenal.

Rozšířená ryba má elektrický výboj

Nebehled obecný je známý svými jedinečnými adaptacemi, včetně schopnosti generovat elektrický náboj, což je vlastnost, kterou sdílí s dalšími druhy rodu Uranoscopus. Žije podél atlantického pobřeží Evropy a Afriky, daří se mu ve Středozemním a Černém moři a dává přednost písčitým nebo bahnitým písčitým sedimentům podél horní části kontinentálního šelfu.

Úžasná fotografie pana Formise zachycuje nejen krásu tohoto pozoruhodného tvora, ale také ukazuje zázrak podmořského života. Soutěž Wildlife Photographer of the Year odhalí své celkové vítěze 10. října a výstava Přírodovědného muzea, která představí výběr 100 úžasných fotografií, bude zahájená 13. října a poté se vydá na celosvětové turné.

Až se příště budete dívat na hladinu oceánu, vzpomeňte si, že pod vlnami se může skrývat víc, než se na první pohled zdá - skrytý svět podmanivé krásy a strašidelných tváří.

A ještě jedno video na závěr:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.bbc.com, news.yahoo.com, www.thenews.com.pk, en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_stargazer