Původ staroegyptské královny 18. dynastie a královské manželky faraona Achnatona je stále neznámý. Upadla by do zapomnění, kdyby v roce 1912 tým německých archeologů v egyptské archeologické lokalitě Amarně neobjevil barevnou bustu nádherné ženy s neobvykle jemnými rysy.

Pyšní se bohatým náhrdelníkem a modrou korunou na hlavě. Záhadou však zůstává, proč není domalované levé oko a proč prošla retuší. Historik umění Henri Stierlin totiž pod nánosem štuky odhalil tvář pokrytou vráskami a vyboulenější nos.

Podoba Nefertiti

Nález busty odstartoval vlnu zájmu o krásnou královnu. Když ji o jedenáct let později chtěl německý nacistický politik Hermann Göring předat egyptskému králi Fuadovi na znamení dobré vůle, rozčílil tím prý i samotného Hitlera. Ten měl prohlásit, že se do Nefertiti zamiloval a vidí v ní dokonalého zástupce árijské rasy.

Sochařské ztvárnění královny však není její jediné. Mezi Achnatonovými ženami zaujímala Nefertiti významnou roli tzv. hlavní královské manželky. Její podoba se tak zachovala i na reliéfech, plaketách i zlaté desce v Tutanchamonově hrobce. Často je zde zobrazována s povislými prsy a zakulaceným bříškem, aby symbolizovala matku egyptského lidu.

Na uměleckých dílech se také často s faraonem líbá, drží ho za ruce nebo mu sedí na klíně. Romantická láska však nebyla pouhým divadlem. Její manžel Achnaton ji měl dokonce napsat báseň. „Z jejího hlasu se král raduje, je jeho milovaná Nefertiti, ať žije navždy, navždy…" Umělecká díla předkládají také důkaz o její moci. Je zobrazována stejně vysoká jako faraon. Proto si mnoho badatelů myslí, že se po smrti svého chotě sama ujala vlády.

Emancipovaná Nefertiti

Avšak mezi tím, ve 12. roce Achnatonova panování Nefertiti z veřejného života mizí a její jméno se v papyrech již neobjevuje. Velkou královskou manželkou se stává její dcera Meritaten, jež se svým otcem zplodila několik dětí. Co se s krásnou Nefertiti stalo?

Zdroj: Youtube

Podle některých historiků zemřela na mor. Další předpokládají, že byla zapuzena, i přesto, že její podobizny zdobí Achnatonův žulový sarkofág. Stále více egyptologů si však myslí, že nezmizela kvůli nějakému neštěstí, ale kvůli změně jména. Jako Anchcheprure Neferneferuaton měla vládnou společně se svým manželem až do jeho smrti. Tuto hypotézu má dokázat kamenný oblouk v chrámě v Amarně, kdy královna chytá na člunu nepřítele a bije ho do hlavy nebo je zobrazována jako velekněžka při rituálních obřadech. „S Achnatonem a slunečním bohem Atonem tvořila dohromady svatou trojici, podobnou té křesťanské," říká archeolog James P. Allen.

Po smrti Achnatona se nakonec měla stát vládkyní Egypta. Ten, místo toho, aby jmenoval jako nástupce svého syna Tutanchamona, označil za nového panovníka neznámou osobu jménem Smenchkare. O její vládě se nedochovaly téměř žádné informace. Zajímavostí však je, že měla stejné druhé jméno jako Nefertiti - „Neferneferuaton”.

Zdroj:

www.extrastory.cz, www.national-geographic.cz, www.zw.masterschamps.org