Nejdelší limuzína na světě, kolosální vozidlo, které se táhne do délky ohromujících 30,54 m, nejenže překonalo svůj předchozí rekord z roku 1986, ale i nadále posouvá hranice automobilové extravagance.

Historie Amerického snu

"Americký sen", zkonstruovaný v roce 1986 legendárním úpravcem automobilů Jayem Ohrbergem v kalifornském Burbanku, byl nejprve významný luxusní vůz o délce 18,28 metru, doplněný 26 koly a dvěma motory V8 – jedním na každém konci. To byla ale jen o něco více než polovina jeho dnešní délky!

Ohrbergova vize ho vedla k dalšímu prodloužení limuzíny na současnou monumentální délku 30,5 metru, čímž upevnil její místo v Guinnessově knize rekordů.

Bohatství na (mnoha) kolech

"Americký sen" není jen limuzína, je to ztělesnění bohatství a vznešenosti na kolech. Nejdelší limuzína na světě se mezi řadou luxusních zařízení pyšní bazénem pro osvěžující koupání pod sluncem, vířivkou pro relaxaci a klid, a dokonce i minigolfovým hřištěm pro neuspěchanou zábavu.

Tyto prvky nejsou pouhým doplňkem, ale jsou integrovány do designu se stejnou extravagancí a důrazem na detail, jakými se vyznačuje celé vozidlo.

Hosté na palubě tohoto velkolepého úseku si mohou vychutnat puttování na greenu, odpočinout si v bublinkové náruči vířivky nebo si zaplavat v bazénu, který je stejně nepravděpodobný jako působivý, a to vše během cestování - nebo spíše stání - v tomto ikonickém díle automobilového řemesla.

Ať už je využíván pro prominentní události, nebo jen jako vrcholný exponát automobilového luxusu, "Americký sen" zaručuje nezapomenutelný zážitek a spojuje vzrušení z otevřené silnice s požitky luxusního letoviska.

Limuzína s kloubem

Konstrukce limuzíny, která vycházela z modelu Cadillac Eldorado z roku 1976, byla zázrakem techniky, protože měla uprostřed kloub, který umožňoval projíždět úzkými zatáčkami, a bylo možné ji řídit z obou konců.

Chcete-li si představit, jak je toto vozidlo masivní, představte si, že byste seřadili 12 vozů Smart Fortwo za sebou, a "Americký sen" by je svou délkou ještě překonal.

Podívejte se na nejdelší limuzínu světa:

Zdroj: Youtube

Co ještě najdeme uvnitř?

Luxus uvnitř tohoto behemota nemá obdoby a může se pochlubit vybavením, které se vyrovná vybavení luxusních resortů. Kromě bazénu a vířivky je vůz vybaven vodní postelí, a dokonce i heliportem schopným unést až pět tisíc kilogramů.

Helipad, jak potvrzuje Michael Manning, který stál v čele renovace, je k vozidlu bezpečně připevněn ocelovými konzolami zespodu. Kromě toho je v limuzíně umístěna sada zábavních zařízení včetně několika televizorů, ledničky a telefonu, která je připravena uspokojit více než 75 hostů toužících po přepychu na kolech.

Několik let rezivěl

Cesta tohoto mamutího vozu od slávy k chátrání a zpět ke slávě je však stejně dlouhá a klikatá jako samotné vozidlo.

Kdysi byl "Americký sen" vyhledávanou hvězdou pro filmová vystoupení, ale když upadl v nemilost, musel se potýkat se zanedbáváním a zůstal rezivět ve skladu v New Jersey. Výzvy k jeho obnově se ujala společnost Autoseum v okrese Nassau ve státě New York pod vedením Michaela Manninga.

Obnovená krása

Manningovo první setkání s vozem nebylo nijak oslnivé; našel ho v dezolátním stavu, s graffiti pokrývajícími karoserii a rozbitými okny. Jeho vize vzkřísit ho však nikdy nezanikla.

Po prvním neúspěšném pokusu o jeho obnovu kvůli problémům s financováním a vypovězení nájemní smlouvy s okresem Nassau zůstalo Manningovo odhodlání neotřeseno. Plánoval ji chránit, dokud se nenaskytne vhodná příležitost k obnově.

Zlom nastal, když si Michael Dezer, majitel turistických atrakcí Dezerland, všiml nabídky na eBay a oslovil Manninga. Vůz byl poté převezen do Orlanda na Floridě, kde prošel rozsáhlým tříletým procesem restaurování, který si vyžádal náklady přesahující 250 000 dolarů.

Práce si vyžádaly shánění dílů, které bylo téměř nemožné sehnat, jako například střechu Oldsmobile Vista Cruiser, a generální opravu interiéru, který byl zcela zničen.

Nyní zdobí muzeum, ne silnice

Nyní, po své neuvěřitelné proměně, se "Americký sen" leskne novým lakem a sadou kol připravenou oslňovat přihlížející v Dezerland Park Orlando's Auto Museum. I když se kvůli své mimořádné délce už nikdy nebude klouzat po veřejných silnicích, stojí jako pomník snů a odhodlání všech, kteří se podíleli na jeho oživení.

Manning, který zasvětil "americkému snu" více než deset let, cítí k vozu hluboký vztah. Jeho vize a neochvějné odhodlání přivedly zpět kus automobilové historie a dokázaly, že s vášní a vytrvalostí lze dosáhnout i těch nejdivočejších snů.

Návštěvníci muzea se mohou osobně seznámit s tímto velkolepým strojem, který je hmatatelným důkazem rčení: "Už se nevyrábějí jako dřív." Oslavuje dobu, kdy větší bylo skutečně lepší a luxusní doprava měla své hranice.

Zdroje: obkec.azet.sk, www.guinnessworldrecords.com