Naše země nabízí nepřeberné množství míst, které se vyplatí navštívit. Většinu z nich budete považovat za nejkrásnější místa, jaká jste nejspíš dosud viděli. A je jedno, či vám jde o památky, relax u vody nebo krásy přírody. Díky našemu článku získáte rychle přehled, kam se vyplatí vyrazit právě vám. Tak se připravte, nejlepší dovolená, jakou si umíte představit, čeká jen na vás - a překvapivě blízko! Zapomeňte tedy na to, že byste rodinu stejně jako ostatní vzali do Řecka, Itálie nebo Chorvatska. Zajímavých míst tam stejně nenajdete o moc víc, než v Čechách.

Pravčická brána (Ústecký kraj)
Miliony let starý pískovcový útvar je pochopitelně národní přírodní památkou. Kvůli množství turistů, pod kterými tato největší skalní brána v Evropě praskala, byl v roce 1982 vstup na vrchol zakázán. Zájem o 15 m vysokou skálu ale neklesl a z obce Hřensko se davy lidí vypravují vyfotit si útvar, který se dostal do semifinále ankety o sedm novodobých divů světa.

Říp (Středočeský kraj)
Nejslavnější hora v ČR má především historický význam. Vždyť už malé děti se učí, že právě sem (na hranici dnešních dvou krajů) vystoupil praotec Čech, podíval se do dáli a rozhodl se usadit. Možná vás zaujme magnetovec, roztáčející po výstupu na vrchol střelky kompasů, nebo fakt, že se jedná o bývalou sopku.

Panská skála (Liberecký kraj)
V severočeském městě Kamenický Šenov se nachází útvar přezdívaný Varhany. Panská skála vznikla tlačením se magmatu na povrch, které při chladnutí vytvořilo typické odloučené sloupce. Další národní přírodní památce ale pomohl člověk, který po sobě při těžbě čediče zanechal odkrytou horninu. Ze zbytku dolu vzniklo jezírko.

Pančavský vodopád (Královéhradecký kraj)
Z vrcholků Krkonoš – konkrétně v části zvané Labský důl – se řine největší vodopád na našem území. Jmenuje se Pančavský, je 148 metrů dlouhý, 4 až 8 metrů široký a průtok vody dosahuje v průměru 25 l/s. Podívaná výrazně narůstá s jarním táním sněhu, jenže přístup je omezený. Z vyhlídky je vidět jen horní část vodopádu.

Kralický Sněžník (Pardubický kraj)
Třetí největší národní přírodní rezervací na našem území je Kralický Sněžník, zahrnující českou část stejnojmenné hory a také části hřebene Malý Sněžník. Na ploše téměř 1700 ha se nacházejí vřesoviště, rašeliniště, vzácné rostliny i živočichové. Navíc jde o evropsky významnou lokalitu, zapsanou na seznamu Natura 2000.

Jeskyně Na Pomezí (Olomoucký kraj)
Krasové jeskyně s krápníkovou výzdobou se nenápadně ukrývají v zalesněném svahu mezi neznámými obcemi Lipová-lázně a Vápenné. Přesto národní přírodní památku ročně navštíví na 70 tisíc turistů... Jeskyně objevené teprve před osmdesáti lety jsou největším jeskynním systémem v ČR, zpřístupněna je ale jen trasa měřící 390 m (celková délka chodeb je 1700 m).

Prales Mionší (Moravskoslezský kraj)
Beskydy ukrývají jeden z největších pralesů v ČR. Mionší je národní přírodní rezervace, kde se mísí jehličnaté a listnaté stromy. V roce 2005 byla otevřena naučná stezka (přísný zákaz vstupu mimo trasu), kde se návštěvníci třeba dozvědí, k čemu jsou v lese dobré suché stromy. Jen pozor, stezka je otevřená pouze od června do září.

Kněhyně – Čertův mlýn (Zlínský kraj)
Návštěvu oblasti Kněhyně, která se rozprostírá v Beskydech na hranici Zlínského a Moravskoslezského kraje, si pořádně rozmyslete. Úžasný smrkový les (jak jinak než zapsaný na seznam národních přírodních rezervací) je totiž přirozeným domovem rysa ostrovida a vyskytuje se tu i medvěd hnědý.

Macocha (Jihomoravský kraj)
Dalším slavným přírodním útvarem je propast Macocha v Moravském krasu. Díky hloubce 138,4 m jde o největší propast ve střední Evropě. Turisté si ji mohou prohlédnout z můstku na jejím vrcholu, ještě zajímavější je ale projížďka na člunech po podzemní říčce Punkvě.

Mohelenská hadcová step (Kraj Vysočina)
Velmi malé množství srážek a hornina hadec chudá na živiny, to jsou příčiny, proč na Vysočině vznikla Mohelenská hadcová step (jediná step v ČR). Národní přírodní rezervace, skrz kterou vede 4 km dlouhá naučná stezka, je jednou z nejzajímavějších oblastí celé Evropy. Ukrývá ohrožené rostliny nebo 91 ze 107 druhů středoevropských mravenců.

Boubínský prales (Jihočeský kraj)
Ohromujících 666 hektarů zaujímá slavný Boubínský prales, který je třetí nejstarší národní přírodní rezervací na našem území. Na jeho ploše se nacházejí přes 400 let staré stromy (nejslavnější Král smrků padl v roce 1970) i nejvýše položená dřevěná rozhledna v ČR. Kvůli zájmu turistů, kterých sem míří až 100 tisíc ročně, ovšem prales trpí.

Černé jezero (Plzeňský kraj)
Ledovcové jezero schované v šumavských lesích ani ne kilometr od hranic s Německem vzniklo v poslední době ledové a s rozlohou 18,43 ha jde o největší přírodní jezero v ČR. Název získalo od velmi tmavé barvy vody, která je způsobena odrazem tmavých lesů. Vodní plocha ve výšce 1008 m. n. m. je až 40 m hluboká a lze ji celou obejít.

Komorní hůrka (Karlovarský kraj)
Do výšky pouhých 503 m se tyčí nejprobádanější a nejmladší sopka na našem území. Nachází se nedaleko Františkových Lázní a skutečnost, že jde o sopku, dokázalo tříleté ražení štoly až do jejího jícnu vyplněného čedičem. Vznikla jediným výbuchem a v oblasti je zakázáno těžit a brát sopečné kameny.

Prokopské údolí (Praha)
Přírodní památka Prokopské údolí je oázou klidu hlavního města, a tak není divu, že je hlavně ve slunných dnech cílem rodin, cyklistů a výletníků. Z kraje údolí je krásný výhled na panorama Prahy, v jeho nitru se nacházejí ohrožené druhy stromů, zvířat a vynechat byste neměli ani romantické jezírko, na kterém žijí labutě.