Kdo byly nejkrásnější ženy konce 19. století: Dnes by už ideál krásy nesplňovaly

Lina Cavalieri

Lina Cavalieri

Foto: Profimedia.CZ

Díky rozvoji fotografie se v druhé polovině 19. století začaly rodit první světové celebrity, jejichž tváře si lidé mohli prohlížet v novinách a na plakátech. Které ženy si tehdy získaly největší popularitu a co je činilo krásnými?

Lina Cavalieri (1874 – 1944)

Italská operní zpěvačka Lina Cavalieri (na úvodním snímku) byla ve své době označována za nejkrásnější ženu světa. Když jí bylo 15 let, zemřeli jí oba rodiče, a Lina putovala do katolického sirotčince vedeného řádovými sestrami dbajícími na přísnou disciplínu. Takové prostředí živelné dívce nevyhovovalo, a tak odtud utekla s kočovnými herci. Jeptišky jí zřejmě předpovídaly hrůzný konec, ale Lina se dokázala vypracovat na světoznámou sopranistku a vystupovala na předních evropských i amerických scénách. Prožila divoký románek s ruským princem Alexandrem, a kdyby mu ji rodiče nezakázali, byla by si ho i vzala za muže.

Cleo de Merode (1875 – 1966)

Cleo de MerodeZdroj: By Nadar, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22948770

Baletka Cleo de Merode tančila už od dětských let a hvězdnou dráhu odstartovala v rodné Paříži. Ačkoli se nikdy nevdala a tvrdila, že se v životě zapletla pouze s dvěma muži, platila za sexuální symbol své doby a čtenáři listu L’Eclat ji zvolili královnou krásy pařížské scény. Dámy napodobovaly její styl účesu a pánové jí leželi u nohou, včetně stárnoucího belgického krále Leopolda II. Cleo de Merode si přesto udržela svou cudnost a nezávislý životní styl. Zajímavostí je, že se rozhodla pro vegetariántví.

Císařovna Sissi (1837 - 1898)

Císařovna SissiZdroj: Profimedia.CZ

Alžběta Bavorská se stala celebritou už ze svého postavení manželky císaře. Byla si vědoma, že ji lidé sledují, a tak se podle toho snažila vypadat. Udržení půvabného vzhledu za všech okolností považovala za svou povinnost, vyplývající z funkce. Fascinující však na ní nebyla jen dokonalá tvář a neskutečně dlouhé vlasy, ale také energie a nespoutanost. Od povinností u dvora utíkala ke svým koním, cestovala po Evropě, podnikala dlouhé túry a v převlečení navštěvovala pacienty v nemocnicích. Občas se chovala nevyzpytatelně a záhadně, ale to jen podtrhávalo její přitažlivost.

Lotta Crabtree (1847 – 1924)

Pinterest

Americká herečka Lotta Crabtree si vysloužila přízvisko "miláček národa". Její fyzická krása možná nezapadala do škatulky ideálu své doby, která oslavovala slabé, éterické, až tuberkulózní bytosti, ale oplývala osobním magnetismem a uměla flirtovat. Kromě toho zaujala smyslem pro humor, jenž z ní učinil populární komediální herečku. A také velmi dobře placenou. Lotta Crabtree vydělávala v průměru 5 tisíc dolarů za týden, což bylo ve své době celé jmění. Pohádkově bohatá a slavná umělkyně započala precedent, kterého se dodnes drží hollywoodské celebrity, a velké sumy věnovala charitě.

Anna Held (1872 – 1918)

Anna HeldZdroj: By Otto Sarony, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71146433

Zpěvačka Anna Held se narodila židovským rodičům ve Varšavě. Bylo jí devět let, když prchla s rodinou do Paříže před pogromy. V šantánech si získala oblibu nejen pro svůj libý zpěv, ale také pro živou povahu a ochotu odhalit na jevišti nohy. Brzy vyrazila na turné po Evropě a vystupovala i v New Yorku. Nejvíce pomyslných bodů si však připsala za podporu francouzských vojáků během 1. světové války. Jezdila za nimi na frontu a pořádala koncerty, jejichž výtěžky přispívaly na válečné výdaje. Ke své pověsti mimořádně krásné ženy tak získala i titul válečné hrdinky.