Zlatý řez například využívají i odborníci v oblasti estetické chirurgie k měření symetrie a proporcí rysů obličeje.

Doktor Julian De Silva, významná osobnost v oblasti obličejové plastické chirurgie, použil tento princip k určení deseti nejkrásnějších žen světa podle toho, jak moc se shodují s ideály dokonalosti, jak je definovali staří Řekové. A poté jej uplatnil na stávající celebrity.

Koho mezi nimi najdeme?

Zlatý řez – jak byste dopadli vy?

Zajímavý přístup ke kvantifikaci krásy pomocí klasického zlatého řezu upoutal pozornost časopisu Bright Side, který se zabývá fascinující korelací mezi vědeckými měřítky a fyzickým půvabem.

Na základě zlatého řezu pak vznikl tento seznam celebrit, který nabízí jedinečný pohled na estetiku obličeje a vyzývá lidi, aby porovnali své osobní preference s těmi, které vytyčuje zlatý řez.

O zlatém řezu hovoří pak i tato videa:

Zdroj: Youtube

Podívejme se na pět vybraných krásek

Bella Hadid (94,35 %)

Bella Hadid, jejíž brada získala pozoruhodných 99,7 %, je ztělesněním téměř dokonalé symetrie obličeje. Její postavení očí a čelo také dosáhly působivého skóre 97,65 %, resp. 97 %.

Navzdory vysokým známkám bylo její obočí těmi rysy, které je třeba zlepšit. Bella se neustále objevuje v kampaních a na přehlídkových molech vysoké módy, což podtrhuje její univerzální přitažlivost.

Beyoncé (92,44 %)

Tvar obličeje Beyoncé téměř odráží zlatý řez a získal pozoruhodných 99,6 %. Zatímco její obočí a nos nezískaly tak vysoké skóre, celková harmonie obličeje ji řadí na těsné druhé místo.

Kromě krásy obličeje vypovídá o rozmanitém talentu Beyoncé i její vlivná hudební kariéra a role kulturní ikony.

Amber Heard (91,85 %)

Brada Amber Heard téměř dosáhla dokonalosti se skóre 99,6 %, kterou doplňuje vysoce hodnocený nos. Její tvar obličeje však získal nejnižší hodnocení.

Amber se díky svým filmovým rolím a aktivistické činnosti stala známou celebritou, což ještě více podtrhuje její mnohostrannou osobnost.

Ariana Grande (91,81 %)

Čelo, nos, brada a rty patří k nejchválenějším rysům Ariany Grande, její struktura obličeje tedy přesně odpovídá zlatému řezu. Její obočí však získalo nejnižší skóre.

Vliv Ariany Grande přesahuje její krásu, protože její hudební talent jí zajistil místo mezi popovou smetánkou.

Taylor Swift (91,64 %)

Brada a nos Taylor Swift, které získaly 97 %, jsou příkladem dodržování zlatého řezu. Její obočí, které však získalo nižší skóre, kontrastuje s jejími jinak harmonickými rysy. Úspěch Taylor jako zpěvačky a skladatelky z ní udělal trvalou osobnost hudebního světa.

Kdo se ještě dostal do první desítky

Kromě pěti výše zmíněných krasavic se na žebříčku celebrit dle zlatého řezu umístila ještě Kate Moss, která dosáhla vysokého hodnocení pro její čelo a rozestup očí. Kate Moss zůstává určující postavou módy, známou svým trvalým stylem a ikonickým statusem.

Spolu s ní skórovala i Scarlett Johansson. Postavení jejích očí téměř dosáhlo dokonalosti s 99,9% skóre. Těsně za ní následovala její brada, která podtrhuje atraktivitu jejího obličeje navzdory nižšímu skóre za tvar obličeje a rty. Najdeme zde i Natalii Portmanovou, na níž zaujmou zejména oči. Bohužel její obočí a rty však získaly nejnižší počet bodů. Díky své inteligenci a hereckému umění se Natalie stala jednou z nejuznávanějších hereček své generace.

A deset dívek pak uzavírají ještě Katy Perry a modelka Cara Delevingne.

Zlatý řez krásy podtrhuje fascinující spojení vědy a estetiky při definování krásy. Každá žena na tomto seznamu nejenže splňuje tato starodávná kritéria, ale také vyzdvihuje svůj jedinečný talent a úspěchy a připomíná nám, že krása je mnohorozměrná. Bella Hadid, nejkrásnější žena i podle zlatého řezu, by však jistě uspěla i podle jiných kritérií.

Zdroje: obkec.azet.sk, brightside.me