Nejmenší byt světa: Jak celkem pohodlně žít na pouhých 8 m čtverečních?

7. říjen 2019 četba na 1 minutu
Malý byt studia Kitoko

Malý byt studia Kitoko

Foto: winto

Pohodlí se měří v metrech čtverečných, čím víc, tím líp. Francouzským služkám ale šlo především o to vůbec někde bydlet, ať už to byly rozměry garsonky nebo sklepní kóje. V posledních patrech pařížských domů pro ně byly zřízeny speciální pokoje, do nichž se ale sotva vešly. Dnes by život v této miniaturní komoře byl pro obyčejného člověka nemožný. Nebo ne?

Bývalý pokoj-byt má plochu 8 čtverečných metrů. Jak někdo může žít v pokoji, který je pomalu menší než místnost na odkládání vysavače a zavařovacích sklenic? Studio Kitoko se této výzvy zhostilo a titěrný prostor přeměnilo na obyvatelný apartmán.


Stačilo ho využít maximálním způsobem: Vestavěné skříně slouží nejenom jako úložné prostory pro všechen váš majetek, stačí se dotknout té správné a vysune se psací stůl, knihovna, nebo odhalí vstup do koupelny se záchodem.

Do koupelny se vešla toaleta, umyvadlo i sprcha

Horní část skříně pak schovává "postel", k níž se dostanete po schůdkách, které slouží jako poličky. Najdete tu i kuchyňský kout; varná deska se sklápí přes dřez, aby se ušetřilo místo. Vaření bude určitě náročnější, ale ne nemožné.

Na lůžko se šplhá po schůdcích, které jsou zároveň policemi


Byteček není vhodný pro jedince trpící klaustrofobií a asi by zde nešlo bydlet déle než týden. Návštěvy si zvát můžete pouze v případě, že je vše zastrčené ve skříni. Vhodný je naopak pro víkendové přespání a na stránkách jako airbnb by byl dozajista oblíbenou atrakcí.

Akční letáky