Přelidněná města

Navzdory přelidnění měst, se v nich staví další a další domy, jako by byla nafukovací. Na jedné straně se staví velké prostorné domy, ale zároveň roste trend tzv. „Tiny housů“ (malých domků). Móda skromnějšího menšího bydlení je zároveň řešením stále stoupajících nákladů na bydlení. Počet bezdomovců je podle architekta alarmující. Právě tato současná situace vyvolala onu počáteční otázku autora nejmenšího domu na světě. V jak malém prostoru vlastně dokážeme žít?

Zdroj: Youtube

Dům 1SQM 

Pro speciální designový festival oslovila světoznámá značka BMW Guggenheim Lab designéra Van Bo Le-Mentzala, aby vytvořil speciální mobilní dům.  Minidomek, který není větší než jeden metr čtvereční, dostal jméno Dům 1SQM (americká zkratka pro metr čtvereční). Domeček pro jednu osobu je dřevěný, má vodotěsnou konstrukci s posuvným oknem, uzamykatelnými posuvnými dveřmi a malým psacím stolem. Dokonce v něm najdete židli a matraci (180 × 70 cm). 

Jak se to tam vejde?

Židle i postel se do Domku 1SQM vejdou snadno. Můžete ho totiž jednoduše otočit na bok, což vám umožní pohodlně si lehnout. V minidomku se dá pracovat u integrovaného skládacího stolu i odpočívat na pohodlné měkké matraci. Rozhodně by domeček udělal radost nejednomu člověku žijícímu na ulici.

Kdekoli a kdykoli

Díky jeho hmotnosti 40 kg a vychytávce, kterou jsou malá kolečka ukrytá pod domkem, jej lze snadno a rychle přemístit. Domeček má zvenku připevněné madlo, za které ho lze lehce táhnout. Můžete ho převézt doslova kamkoli. Vejde se do výtahu, nebo ho můžete dokonce přemístit na zadním sedadle většího auta. Domek 1SQM vám umožní „bydlet“ a probouzet se, kdekoli budete chtít. V parku, nebo jinde ve městě i mimo něj. 

Postavte si ho

Le-Mentzal své minidomky neprodává, ale zdarma poskytl na internetu stavební plány, podle kterých si ho můžete samy sestavit. Po svých následovnících požaduje jediné, sdílení inspirativních příběhů a fotografie od tvůrců nových 1SQM domů. Pokud si chcete vyzkoušet ubytování v nejmenším domě, můžete si ho objednat přes Airbnb za pouhé 1 euro na noc!

Co chcete víc?

Le-Mentzala věří, že Dům 1SQM má vše, co potřebujete: místo pro práci, odpočinek i spánek. Jeho největší benefitem je mobilita, která umožní obyvateli vnímat „svět jako svůj dvorek“ a „město jako svůj obývací pokoj“. Rozhodně tento minidomek nabízí nový rozměr bydlení a zajímavé řešení pro lidi bez domova. 

Zdroj: dotyk.cz, popupcity.net