Byla to éra masožravých predátorů, již svou kořist slupli jako malinu. Asi 95 milionů let předtím, než se na planetě objevili první lidé, se potulovali po krajině, v níž dnes nepotkáte ani živáčka. Vítejte na Sahaře, v roce 100 mil. př. n. l.

Právě tuto dobu a místo označili odborníci za nejnebezpečnější v historii naší Země. V oblasti skalních útvarů Kem Kem v jihovýchodním Maroku, pocházející z období křídy, našli pozůstatky velkých masožravých dinosaurů, létajících dravých plazů a krokodýlů. „Kdybyste se sem přesunuli pomocí stroje času, dlouho byste nepřežili,” říká paleontolog Nizar Ibrahim.

Nejnebezpečnější místo historie

Kem Kem bylo podle něj podivné místo. V rámci ekosystému se vždy objevuje více býložravců než predátorů, z něhož jeden je dominantní. Zde se ale vykopalo více fosilií takových dravců, jako byl carcharodontosaurus, jehož lebka měřila neuvěřitelných 163 centimetrů, spinosaurus s krokodýlím tělem a hřebenem, táhnoucím se po celé délce jeho zad nebo deltadromeus se silnýma nohama uzpůsobenýma k rychlému běhu.

Tito tvorové se pyšnili masivním tělem, obrovskými čelistmi a špičatými zuby. Zároveň dosahovali velikosti tyranosaura rexe. Se svými dinosauřími kolegy, jež se proháněli po obloze nebo lovili v teplých vodách, se pravidelně potkávali. Je však nepravděpodobné, že by útočili na sebe navzájem.

„Myslíme si, že jejich kořistí byly spíše ryby, obývající zdejší řeky, jako například druh coelacanths, jenž dorůstá do délky necelých osmi metrů,” říká Ibrahim. Strategie jejich lovu však zůstává záhadou.

Odhalení minulosti

Studie ložisek Kem Kem ukázala, že africký ekosystém se od těch, které byly studovány v Severní Americe, Evropě i Asii, liší. Také odhaluje, co se může stát, když nastanou změny klimatu.

Zdroj: Youtube

Vrstvy hornin totiž ukazují, že říční systém, kde se dařilo predátorům a velkým rybám, byl nakonec zaplaven mořskou vodou. Proměnil se v teplé a mělké moře, jež nakonec vyschlo. Zelený ráj dinosaurů se tak stal největší pouští na světě.

Zdroje: www.edition.cnn.com, www.iflscience.com, www.allthatsinteresting.com