Nejabsurdnější lidské fobie: Zdánlivě vypadají směšně, ale mohou velmi potrápit

Tomáš Mrzena | 19. 9. 2019

Knoflíky, klauni, zelenina. Lidé mohou mít panickou hrůzu zčehokoli. Pro ostatní jde někdy olegrační obavy, ale postižení mají kvůli tomu ze života peklo.

Vicki Larrieuxová (22), studentka zbritského Portsmouthu, nesnese na svém talíři ani jedno rajče nebo kolečko mrkve. Aco teprve takový hlávkový salát! Trpí totiž velmi vzácnou lachanofobií, což je nezvladatelný strach ze zeleniny.

Malý hrášek? Toje hrůza!

„Kdykoli vidím zeleninu, nejen na svém talíři, ale kdekoli jinde, zmocní se mě panika, začnu se potit a rozbuší se mi srdce,“ postěžovala si Vicki. „Někomu to může připadat legrační, ale já mám skutečný strach. Není to otom, že mi třeba jen nechutná brokolice nebo kapusta, mě už jen pohled na sebemenší hrášek naplňuje hrůzou,“ líčí dívka svůj úděl. Její přítel se jí něstí podřídil a jí pouze maso, pečivo abrambory, které Vicki ještě snáší. „Vůbec nevím, co bychom dělali, kdyby byl vegetarián, to by nám asi neklapalo,“ povzdychla si Vicky, která má ještě jedno trápení. „Nejhorší jsou nákupy vsupermarketech, kde člověk musí projít kolem regálů se zeleninou a nelze se jim vyhnout,“ dodala studentka.

#nahled|http://g.denik.cz/56/6d/nkfns02_denik-galerie.jpg|http://g.denik.cz/56/6d/nkfns02.jpg|Vicki Larrieuxová se potýká s nezvladatelným strachem ze zeleniny.#

Oněco lépe je na tom jiná Angličanka Fran Dandová (21), která trpí panickým strachem pouze z banánů. „Začalo to, když mi bylo sedm. Můj bratr tehdy položil jako vtip banán do mé postele. Cítila jsem se strašně, když se ta slizká hmota dostala na mé tělo. Začala jsem panikařit a rychle dýchat. Od té doby tento pocit přichází vždy, když vidím banán,“ vysvětlila Fran.

Kde se fobie berou?

Vyléčit fobii je velmi obtížný úkol. Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí potlačit. Strachy většinou postihují psychicky méně odolné jedince a vdospělosti mají tendenci slábnout.

Psychologové mají řadu teorií, jak fobie vznikají. Jedni tvrdí, že jde o následek traumatizujícího zážitku zdětství, další mají za to, že jde ovrozenou věc. Tuto variantu nedávno podpořili američtí vědci. Podle nich se ženy bojí pavouků až čtyřikrát více než muži, protože mají strach z osminožců zakódovaný vgenech.

#nahled|http://g.denik.cz/56/6d/nkfns01_denik-galerie.jpg|http://g.denik.cz/56/6d/nkfns01.jpg|Hrůza z pavučin a pavouků patří mezi nejrozšířenější fobie.#

První teorii zase podporuje třeba Britka Sarah Listerová (25), která má hrůzu z obnažených lidských kolen. Když jí bylo 11 let, její otec si koleno takzvaně vyhodil a ona se z toho dosud nevzpamatovala. „Nejhorší je to vlétě, nemůžu jít po ulici, nebo dokonce na pláž. Mám strach, že když uvidím někoho vplavkách nebo krátké sukni, tak prostě začnu šílet. Adoslova se třesu hrůzou, že se někdo omylem dotkne mého kolene,“ líčí žena z hrabství Hampshire, která nyní chystá svatbu spřítelem. Jeho doteky prý zatím snáší.

Léčba šokem

Kléčbě fobií se obvykle používají tlumicí léky nebo terapeutická sezení, ale lze narazit i na mnohem zajímavější metody. Třeba íránský krotitel zvěře Amir Rah-bari (37) se rozhodl léčit strach lidí zhadů. Sám jich chová hned několik a zájemcům nabízí možnost hadí terapie. Zatím ale není příliš úspěšný. Ne každý si totiž nechá vysvětlit, že se hadů nemusí bát, a tak se Rahbari musí se svým zvěřincem, kam patří ještě krokodýl, leguán aorel, dvakrát až třikrát do roka stěhovat.

#nahled|http://g.denik.cz/56/6d/nkfns03_sip-galerie.jpg|http://g.denik.cz/56/6d/nkfns03.jpg|Ukažte tohle koumpounofobikovi a uvidíte ten tanec.#

Podobná metoda přesto může podle odborníků fungovat. Odborně se nazývá desenzibilizace a jde o jakési „otužování“ vůči podnětům, kterých se člověk bojí.

Nejčastější fobie

aerofobie – strach z létání
agorafobie – strach z otevřených prostor
akrofobie – obava z výšek
arachnofobie – strach z pavouků
klaustrofobie – hrůza ze stísněných prostor
ofidiofobie – strach z hadů

Nejkurióznější fobie
coulrofobie – strach z klaunů
dentoskalpofobie – obava z párátek
ephebifobie – strach z teenagerů
fobofobie – strach z vlastního strachu
frankofobie – hrůza z Francouzů
hexakosioihexekontahexafobie – strach zčísla 666
hodosemofobie – strach zdopravních značek
koumpounofobie – hrůza z knoflíků
pachnofobie – obava z jinovatky
papillofobie – strach z poprsí
peladofobie – strach z plešatých lidí
spektrofobie – obava ze zrcadel
zytofobie – strach z piva

(tom)