Nejnebezpečnější a nejbolestivější povolání světa: Lovci medu

Tomáš Mrzena | 17. 9. 2019
Sám proti maxivčelám. Nerovný boj.
Ochutnávka "úrody"
Sladká odměna

Už jen ty fotky nahánějí husí kůži. A teď si představte, kdybyste byli přímo na místě a slyšeli ten hukot. A cítili tu bolest... Být lovcem medu v Nepálu prostě není žádný med.

V chudém kraji se musí využít každá možnost k výdělku. Lidé z oblasti Gurung ve střední části Nepálu už dávno zjistili, že vysoko v himálajském podhůří žijí největší včely světa, které mají na délku až tři centimetry a na skalních převisech vytvářejí obrovské medové závěsy.

A protože hlad je silnější než strach, vzniklo tu už dávno řemeslo pro hrstku odvážných, kteří dvakrát do roka vyrážejí na lov medu. V podstatě jde o jakýsi místní svátek, v němž nechybí rituály a modlitby.

Muži dostanou požehnání a pak se musí za pomoci lan a primitivních žebříků dostat do výšky mnoha desítek metrů. Dlouhými bambusovými tyčemi se snaží žlutohnědé pláty shazovat na zem, což se maxivčelám samozřejmě nelíbí.

Ochrana lovců je téměř mizivá, Přes obličej mají síťku a na sobě několik vrstev oblečení, přes které žihadlo občas projde. Na bolest jsou ale muži zvyklí a při zmínce, že mají nejšílenější povolání světa, se jen uculují. Na zemi je přece čeká sladká odměna.