Nález schovaný v lodi

Vědcům se podařil zcela unikátní nález. Z lodi Esmeralda, která se potopila v Indickém oceánu, vyzvedli zvláštní disk. Byl vyrobený z bronzu a jeho okraje zdobila řada rytin. 

Lodi Esmeralda velel při její poslední plavbě napříč Indickým oceánem strýc slavného objevitele Vasco da Gamy. Během této plavby zahynul nejen on, ale i celá jeho posádka. 

Během prozkoumávání vraku zaujal archeology podivný předmět. Rozhodli se ho vyzvednout, aby jej mohli lépe prozkoumat. 

Předmět měřil v průměru asi 18 cm a jeho tloušťka činila pouhé 2 mm. Okraje disku vyrobeného z bronzu obsahovaly celou řadu vyrytých teček. 

Až díky pozdější analýze za využití skenování se zjistilo, že tyto na první pohled obyčejné rytiny jsou vzácné symboly. Každý z nich byl ekvivalentem 5 stupňové souřadnice. 

Právě to vedlo vědce ke zjištění, že podivná věc, kterou nalezli a vyzdvihli z vraku lodi Esmeralda, je s velkou pravděpodobností astroláb.

Unikátní nález

Unikátní nález je nejstarším známým navigačním přístrojem, který se kdy vědcům podařilo objevit. 

Indický oceán tak dlouhá léta skrýval poklad nevyčíslitelné hodnoty.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Astroláby používali starověcí námořníci, aby získali údaj o výšce slunce na moři během svých plaveb. „Tento nález je důkazem, že jsme našli hvězdářský orloj," potvrdil profesor Mark Williams z univerzity ve Warwicku. 

Právě drobné rytiny v podobě teček nacházejících se na okraji předmětu sloužily k měření výšky slunce nad obzorem. Tam se slunce nacházelo v pravé poledne. Díky tomu pak námořníci mohli poměrně snadno lokalizovat svou polohu. 

Další zajímavostí, která je spjatá s nálezem astrolábu, je portugalský erb. Ten je také jednou z rytin tohoto předmětu. Jde o osobní znak Dona Manuela I., portugalského krále, který vládl v rozmezí let 1495-1521.

Nález astrolábu je pro vědce zcela unikátní. Jako nejstarší známý astroláb na světě, který kdy byl vyrobený a objevený, je důkazem lidské vyspělosti v dobách dávno minulých. 

„Tento astroláb je velmi cenný. Je to velká čest najít něco tak vzácného, něco tak historicky významného, něco, co bude archeologická komunita studovat a co zaplní další z mezer naší historie," uvedl David Mearns, vedoucí výzkumu ze společnosti Blue Water Recovery, která vykopávky vedla.

Nalezený astroláb pochází z let 1495 až 1500 a byl součástí lodi Esmeralda, která se potopila do hlubin Indického oceánu v roce 1503.

Zdroje: gcaptain.com, www.bizsiziz.com, www.sciencedaily.com