Jak vypadali lidé před 35 tisíci lety. Vědci zrekonstruovali tvář lebky nalezené v Egyptě

Lenka Bělská | 12. 4. 2023

Patří mezi nejstarší kostry rodu Homo sapiens na světě. Má tak nevyčíslitelnou vědeckou hodnotu. Nyní se odborníci rozhodli, že muži, který byl pohřbený v egyptském údolí Nilu, vrátí tvář. Můžeme tak pohlédnout do očí člověku, jenž reprezentuje evoluci.

Téměř kompletní a pozoruhodně zachovalá kostra byla objevená v roce 1980 na archeologickém nalezišti v Horním Egyptě Nazlet Khater 2. Od moderních pozůstatků se lišila na první pohled. Lebka byla sice běžného tvaru, měla však několik prvků charakteristických spíše pro archaické typy rodu Homo.

Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy
Magazín

Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy

Antropologická analýza odhalila, že muž zemřel mezi 17 až 29 lety. Byl vysoký přibližně 160 centimetrů a měl africké předky. Určité opotřebení kostních struktur svědčilo, že těžce pracoval a zvedal velké váhy prakticky od dětství. Sekera s ním pohřbená napověděla, že se možná živil jako dřevorubec nebo tesař.

Tvář nejstaršího Egypťana

O více než čtyřicet let později se tým brazilských odborníků rozhodl, že nejstaršímu zástupci rodu Homo sapiens, který žil asi před 30 000 lety, vrátí tvář. K rekonstrukci použili metodu aproximace, během níž poskládali dohromady 72 digitálních snímků ze skenů počítačové tomografie. 

„Část lebky se nedochovala. Pro její doplnění jsme proto použili podrobná CT data současných žijících lidí v kombinaci se zrcadlovými obrázky opačné strany krania,” vysvětlil grafický expert Cícero Moraes. „Po rekonstrukci chybějících částí jsme pomocí techniky anatomické deformace dali tváři objem, přidali měkké tkáně a dořešili detaily.”

Vědci oživili tváře ze soch egyptských faraonů. Mnozí z nich by byli neskutečně krásní muži i dnes
Magazín

Vědci oživili tváře ze soch egyptských faraonů. Mnozí z nich by byli neskutečně krásní muži i dnes

Digitálním spojením dat v procesu známém jako fotogrammetrie vytvořili vědci dva 3D modely obličeje. První je černobílý se zavřenýma očima s neutrálním výrazem. Druhý zahrnuje subjektivnější vnímání tvůrců. Muž má rozcuchané vlasy, zastřižený plnovous a usmívá se.

Byl to fešák

„Obecně se lidé domnívají, že aproximace funguje jako ve filmech. Že konečný výsledek je 100 % kompatibilní s žijící osobou. Ve skutečnosti to tak není. Musíme kombinovat statistické údaje a naší představu, s cílem zlidštit tvář jednotlivce,” říká Moraes.

Zdroj: Youtube

Odborníci doufají, že rekonstrukce pomůže veřejnosti i archeologům lépe pochopit lidskou evoluci.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.livescience.com, www.ortogonline-com

Tagy Cícero Moraes Egypt kostra Nil rekonstrukce údolí