Ruka je o trochu menší než lidská ruka a je vytvořena z půl kila bronzu. Kolem zápěstí má lepidlem připevněnou zlatou folii a snadno by dokázala posloužit jako protéza pro člověka, který o končetinu přišel. Pravděpodobnější je ale verze, že je kovový nález součástí větší sochy, jejíž zbytky se zatím nepodařilo nalézt.

Na obdivuhodný a naprosto ojedinělý nález přišli v roce 2017 lovci pokladů, kteří se k Bielskému jezeru v Bernu vypravili se speciálními detektory kovů. Vedle bronzové ruky našli také žebro a malou dýku ze stejného materiálu. Vlivem oxidace jsou nálezy namodralé až zelené.

Vedoucí oddělení antické historie v Bernu Andrea Schaer, která nálezy zkoumala, tvrdí, že se zpočátku domnívalo, že jde o podvrh. ,,Nikdy jsme nic podobného neviděli." Lepidlo z ruku podrobili radiokarbonovému datování, to nález dosadilo do doby bronzové (cca 3000 př. n. l. – 1200 př. n. l.) Odhadem je ruka stará přibližně 3500 let.

S takovým objevem se o týden později do okolí Bielského jezera dostavil rozšířený tým archeologů a během sedmi týdnů našli další pozůstatky ze stejného období. Hrob neznámého muže ve vesnici Prêles přinesl nejen jeho ostatky, ale i spoustu artefaktů; bronzovou lýtkovou kost, ozdobu do vlasů a kolem kostí rozeseté malé kousky zlaté folie, stejné jako na bronzové ruce. Pravděpodobně tak šlo o jejího držitele či výrobce. Archeologové se svorně shodují, že muž měl vysoké postavení mezi lidmi.

Nastává otázka, zda bronzové artefakty s rukou v čele pochází z kantonu Bern, nebo sem byly přivezeny ze zahraničí. Je to totiž vůbec první podobný nález v Evropě; na starém kontinentu je rozeseto tisíce podobných bronzových nalezišť, v žádném však nebylo objeveno zlato. Původ by mělo odhalit chemické zkoumání.

Účel ruky zůstává i po dvou letech stále neznámý. Kvůli prohlubni na ruce se může jednat o ozdobu nějaké hole, na kterou by se připevnila, nebo o deklarovanou sochu či zpodobnění vůdce skupiny, jímž mohl být muž z Prêles. Archeologové ovšem stále nevylučují i verzi "nejstaršího kyborga světa".